Prezident nie je spokojný s kandidátkou na ministerku vnútra Sakovou

Prezident nie je spokojný s kandidátkou na ministerku vnútra Sakovou

Prezident Andrej Kiska v utorok prijal štátnu tajomníčku Denisu Sakovú, kandidátku na ministerku vnútra. Po rokovaní vydal nasledujúce vyhlásenie:

„Dnes ma predseda vlády Peter Pellegrini informoval, že do funkcie ministerky vnútra navrhne Denisu Sakovú. Povedal som to premiérovi a hovorím to verejne: ako prezident nemám právomoc nevymenovať člena vlády, ale nomináciu dlhoročnej štátnej tajomníčky z Kaliňakovej éry považujem za premrhanú príležitosť. 

Po množstve nakopených a nevysvetlených podozrení z prepojenia mafie na najvyššie politické kruhy považujem za neprijateľné ignorovať požiadavky ľudí na reformy v rezorte vnútra a v polícii. Vrátane zásadných a presvedčivých personálnych zmien. 

Vládna väčšina stále nepochopila, čo sa na Slovensku po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej skutočne stalo.  Nepochopila, že sa úplne rozsypala aj tak mizerná dôvera ľudí v záujem a schopnosť nášho štátu zaistiť im ochranu a spravodlivosť. Nechce rozumieť, že prinavrátenie tejto dôvery potrebujeme všetci, bez ohľadu na politické zaradenie.

Vláda ani touto nomináciou nedokázala vyslať presvedčivý signál, že so snahou zabojovať o dôveru verejnosti to myslí vážne. 

Ťažká úloha, za ktorú je vláda pána Pellegriniho plne zodpovedná — upokojiť situáciu a vrátiť dôveru ľudí v štát — sa stáva teraz ešte ťažšou. Zmeny zákonov nebudú stačiť. Ľudia čakajú jasný signál, ktorý by ukazoval ochotu zmeniť štýl vládnutia. Aktuálnu nomináciu na ministerku vnútra za takýto signál nepovažujem.“