Prezident o slovenskom IT: Ľudia necítia zlepšenie, veci treba dotiahnuť

Prezident o slovenskom IT: Ľudia necítia zlepšenie, veci treba dotiahnuť

Prezident Andrej Kiska v utorok prijal zástupcov občianskeho združenia Slovensko.Digital, ktoré vytvára tlak na vyššiu kvalitu a efektivitu digitálnych služieb štátu:

„Informatizácia bola za posledných desať rokov kanálom – zdrojom obrovskej korupcie na Slovensku. V informatizácii sa minula za posledných desať rokov skoro miliarda eur a výsledok bol, žiaľ, žalostný. Predražené, často nezmyselné zákazky sa zrealizovali a občania vôbec nepocítili zmenu k lepšiemu.

Veľmi rád som dnes prijal Slovensko.Digital, ktorí sa zapojili do toho, aby kontrolovali to, čo sa v našej spoločnosti s týmito projektmi deje. Aj vďaka ich práci sa zastavili tri projekty a ušetrilo sa skoro 250 miliónov eur, čo sú obrovské peniaze.

Ja osobne veľmi oceňujem prácu pána podpredsedu vlády Pellegriniho za to, že v prvom rade spolupracuje aj s odborníkmi z mimovládnych organizácií a priberá ich do rozhodovacieho procesu. A za druhé, že sa skutočne snaží ukončiť toto eldorádo osobných záujmov, ktoré v informatizácií na Slovensku sú. A to otvorenosťou a transparentnosťou.

Čo je dnes našou úlohou, je dotiahnuť národnú koncepciu informatizácie, ktorá bola minulý rok predstavená, do reálnych výsledkov. Viackrát opakujem, a to nielen pri projekte informatizácie, že problémom našej krajiny nie je to, že by sme si neuvedomovali, že máme niekde problém. Alebo problémom nie je to, že by sme nevedeli navrhovať riešenia. Aj národná koncepcia informatizácie je jedným z riešení. Našim problémom je, že nedotiahneme veci do konca. My potrebujeme informatizáciu a elektronizáciu našej krajiny dotiahnuť skutočne k tomu, že sa kvalitatívne posunie spoločnosť. Že sa zlepší život občanov.

Projekt za 15 miliónov eur v procese elektronického vybavenia cla je presne projektom, ktorý skomplikuje, zamotáva život občanom. A to nás stál 15 miliónov eur. A každý, kto to skúša spraviť, si kladie otázku, za čo boli vyhodené tie peniaze.

Želám našej spoločnosti, aby informatizácia skutočne priniesla dôležitý posun k dôvere ľudí v štát, k tomu, že sa snažíme zjednodušiť ľuďom život.“