Prezident otvoril školský rok v Košiciach: Chýba reforma školstva

Prezident otvoril školský rok v Košiciach: Chýba reforma školstva

Prezident Andrej Kiska v pondelok slávnostne otvoril školský rok na Základnej škole na Staničnej ulici 13 v Košiciach. Stretol sa s vedením školy aj so študentmi. Na spoločný obed pozval študentov z tímu Talentum, víťazov svetovej robotickej súťaže.

„Dnes nastupuje do škôl skoro 700-tisíc detí. Som veľmi rád, že som mohol prísť na základnú školu na Staničnej ulici v Košiciach, ktorá patrí medzi jednu z najlepších nielen v rámci mesta,“ povedal prezident.

„Vždy opakujem, že aké máme školstvo, tak bude vyzerať naša krajina. Ako prezidenta ma trápi, že sme stratili úctu k vzdelaniu. S rodičmi aj s pedagogickým zborom sme diskutovali o tom, čo spraviť, aby takáto výborná škola bola nielen v Košiciach na Staničnej, ale aby sme takéto výborné školy mali po celom Slovensku. Základný problém je vo vrátení úcty k vzdelaniu, k učiteľskému povolaniu,“ zdôraznil prezident.

„Všetci by sme si mali uvedomiť – nielen pred voľbami alebo raz za dlhé obdobie –, že sa školstvu musíme venovať ako priorite. Výborné školstvo je jediná cesta, ako môžeme našu malú krajinu posunúť dopredu. Žiaľ, v testovaní sa prepadávame, stále nedosahujeme výsledky. Reforma školstva, po ktorej voláme, sa stále neuskutočnila. Aj tunajší učitelia ocenili, že sa budú zvyšovať platy, ale zvyšovanie platov je len jedným z malých pilierov k tomu, aby sme školstvo posunuli,“ myslí si Andrej Kiska s tým, že je to úloha nielen pre učiteľov – školstvo by malo byť prioritou pre všetkých počas celého roka.

foto: Marek Čecho