Prezident po prijatí europoslancov: Vraždu je potrebné objasniť

Prezident po prijatí europoslancov: Vraždu je potrebné objasniť

Prezident Andrej Kiska prijal vo štvrtok v Prezidentskom paláci poslancov Európskeho parlamentu, ktorí prišli na Slovensko v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a v súvislosti s kauzou zneužívania eurofondov.
 
„Ako prezident vítam záujem poslancov Európskeho parlamentu o situáciu  na Slovensku po ohavnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Som rád, že našim partnerom a priateľom záleží na tom, čo sa na Slovensku deje a vyjadrujú úprimný záujem nám v rámci možností pomôcť pri vyšetrovaní tohto zločinu.
        
Verím, že na všetkých stretnutiach sa stretnú s maximálnou otvorenosťou zo slovenskej strany a ochotou odpovedať na všetky otázky.
 
Je v záujme Slovenskej republiky objasniť vraždu mladých ľudí. Vyšetrenie prípadu je dôležité pre pozostalých, pre Slovensko aj pre celú Európsku úniu, v ktorej vraždy novinárov nemajú miesto.
 
Rád by som zároveň túto využil túto príležitosť a informoval verejnosť, že na avizované zajtrajšie stretnutie s predsedom parlamentu  a predsedom vlády navrhujem, aby sme spoločne prijali a podpísali spoločnú deklaráciu.  Viete, že s predsedom vlády som osobne rokoval v nedeľu a keď sa ukázalo, že máme na situáciu úplne odlišné názory, začal som rokovania s parlamentnými stranami.
        
Ak sa máme pohnúť ďalej,  som pripravený prijať spoločný záväzok troch najvyšších ústavných činiteľov, že podnikneme nevyhnutné kroky, aby sme upokojili napätú atmosféru a ukončili politickú krízu. Koncom októbra minulého roka sme takéto spoločné vyhlásenie prijali k členstvu Slovenska v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. Potvrdili sme, že budeme presadzovať strategické záujmy našej krajiny v oblasti zahraničnej politiky. 
 
Aktuálna kríza dôvery ľudí v štát si vyžaduje rovnako jednoznačný a jasný signál smerom k rozhorčeným, znepokojeným našim občanom. Som presvedčený, že je nevyhnutné, aby sme spoločne vyjadrili podporu a dôveru orgánom činným v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. 
       
Myslím si, že by sme sa ako najvyšší ústavní činitelia mali zaviazať k tomu, že nevyhnutnou vzájomnou súčinnosťou prispejeme k vyriešeniu politickej krízy a upokojeniu atmosféry v našej krajine.
        
Spoločne by sme mali vyjadriť taký skutočný, hlboký rešpekt k slobodnému uplatňovaniu občianskych práv a zaviazať sa, že nebudeme pokojné protesty občanov v demokratickej krajine nazývať pokusom o prevrat riadeným zo zahraničia, ani ich inak dehonestovať.
        
Hlboká nedôvera ľudí v štát pramení z dlhodobo neriešených podozrení, o ktorých informoval aj zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak. Navrhnem preto, aby sme spolu podporili všetky potrebné kroky a zásadné zmeny, ktoré pomôžu tieto podozrenia vyšetriť alebo vysvetliť.
        
Presný návrh vyhlásenia pošlem predsedovi parlamentu a predsedovi vlády ešte dnes popoludní. Som presvedčený, že zajtrajšie stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov bude mať zmysel iba vtedy, ak sa skončí konkrétnym a zrozumiteľným výsledkom.“