Kiska: Podporujeme gruzínske ambície stať sa členom NATO

Obrana a bezpečnosť
Kiska: Podporujeme gruzínske ambície stať sa členom NATO

Prezident Andrej Kiska privítal v pondelok v Prezidentskom paláci gruzínskeho prezidenta Giorgia Margvelašviliho v rámci jeho oficiálnej návštevy Slovenska.

Diskutovali o tom, ako zlepšiť vzájomnú spoluprácu Slovenska a Gruzínska a čo ďalej spraviť pre rozvoj oboch ekonomík. Prezident Kiska ocenil, že objem našej spolupráce  medziročne narástol a potešila ho aj informácia, že sa zvýšil počet slovenských turistov v Gruzínsku.

Vo vzťahu k Európskej únii Andrej Kiska zablahoželal gruzínskemu prezidentovi k zrušeniu vízovej povinnosti pre občanov Gruzínska, ktorému predchádzalo podpísanie asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode.

„Nebol to krátky proces a nebol to ľahký proces,“ konštatoval prezident Kiska a dodal, že  pre občanov Gruzínska je to ďalší signál toho, že s nimi zdieľame rovnaké hodnoty a Gruzínsko vidíme v našej, demokratickej časti sveta.

Prezidenti spolu hovorili aj o zložitej bezpečnostnej situácii, v ktorej sa Gruzínsko nachádza. Andrej Kiska zdôraznil, že naša krajina plne podporujeme gruzínske ambície o členstvo v NATO.

Andrej Kiska podľa svojich slov nikdy nezabudne na návštevu Južného Osetska, oddeleného od Gruzínska ostnatým plotom. „Tam bolo vidieť, čo znamená agresivita inej krajiny, porušenie základných pravidiel.  V praxi bolo vidieť, čo Rusko dokáže spraviť v prípade, ak sa rozhodne ohroziť celistvosť inej krajiny,“ povedal  slovenský prezident. „Je to dôležitý signál pre nás, aby sme rozumeli obavám Pobaltských štátov, Poľska, čo sa môže stať, ak sa Rusko rozhodne presadzovať svoje záujmy.“

Súčasťou programu oboch prezidentov bolo aj položenie venca k pamätníku Brána slobody na Devíne.