Prezident pozval 10 výnimočných žien na slávnostný obed k MDŽ

Prezident pozval 10 výnimočných žien na slávnostný obed k MDŽ

Prezident Andrej Kiska vo štvrtok pozval na slávnostný obed v Prezidentskom paláci desať žien pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Pozvanie prijali preživšia holokaustu Herta Vyšná, spisovateľka a predsedníčka OZ Amazonky Eva Bacigalová, speváčka Celeste Buckingham, bývalá paralympionička a podnikateľka Lenka Cenigová Gajarská, tanečníčka a herečka Mara Lukama, učiteľka rómskych žiakov Monika Podolinská, bojovníčka s anorexiou Valentína Sedileková, rehoľná sestra Monika Skalová, adoptívna matka Dana Sudorová a aktivistka za zdravú stravu v škôlkach a školách Anetta Vaculíková.

„Pri príležitosti som tu v paláci mohol pohostiť a uctiť si desať výnimočných žien zo Slovenska. Desať výnimočných príbehov, z ktorých každý jeden symbolizuje bežného hrdinu, ktorý sa stretol so svojimi problémami. Musím povedať, že to boli dve úžasné hodiny. Rozprávali sme sa o našej krajine, ale dotkli sme sa aj iných tém. Napríklad toho, ako náš štát zlyháva v oblasti sociálnej politiky štátu. Pani s onkologickým ochorením, mamička, bola rok bez príjmu.

Dotkli sme sa témy utečencov. Prišli dve dámy zo zahraničia, čo svedčí o tom, že Slovensko sa otvára. Je stále modernejšou a sebavedomejšou krajinou. Dotkli sme sa aj témy Rómov. Máme tu učiteľku, ktorú volajú „naša mama“. Máme tu pani, ktorá si adoptovala rómske dieťa.

Diskutovali sme o zdravej výžive, a dotkli sme sa aj témy ďalšej vzácnej hostky – pani, ktorá bola sama v koncentračnom tábore. Prežila holokaust. A bol som veľmi rád, keď povedala, že ona sama sa tu cíti bezpečne. Napriek tomu, že nám tu extrémizmus rastie. Spolu sme všetci zdieľali taký ten optimizmus z toho, akým smerom naša krajina ide.

Medzinárodný deň žien vznikol v roku 1908. Bol o ženách, ktoré bojovali za lepšie mzdy, za lepšie podmienky.

Dnes mi príde zvláštne, keď niekto pochybuje o postavení žien v politike, v spoločnosti. Ktokoľvek kto dnes z pohľadu prezidentských volieb takúto tému nastoľuje – nech sa prebudí. Je rok 2019 a my žijeme v modernej a sebavedomej krajine.“