Prezident pracovne navštívil Tvrdošín a Trstenú

Prezident pracovne navštívil Tvrdošín a Trstenú

Prezident Andrej Kiska v utorok pracovne navštívil Tvrdošín, kde rokoval s vedením mesta, diskutoval so študentmi miestneho gymnázia, navštívil spoločnosť HYDAC Electronic a neskôr mal na programe príhovor na konferencii K.R.O.K. v Trstenej.

„Ako prezident sa snažím navštíviť všetky regióny, okresy, mestečká a som veľmi rád, že som dnes opäť mohol zavítať na Oravu, do Tvrdošína. Veľa sme diskutovali o tom, ako žije Tvrdošín.

Dá sa povedať, že Tvrdošín niekedy žil v Nižnej, kde sa vyrábali televízory. Podnik, kde pracovalo viac ako 7-tisíc ľudí, sa rozpadol a ostalo z neho viacero menších spoločností. Dobrou správou je, že nezamestnanosť určite nie je vysoká. V samotnom meste je okolo 5,5 percenta.

V porovnaní napríklad s Námestovom je dobrá správa, že tu v okolí sa dá nájsť práca. Samozrejme je otázka, aký dostanú ľudia zárobok. Či z neho dokážu vyžiť. Vždy, keď vchádzam do nejakého mesta a mám trochu času, tak sa zastavím na benzínovej pumpe a tam mi vedia najlepšie povedať, čo daný región trápi. Bolo to presne toto: práca by sa našla, len aby boli platy vyššie.

Dobrou správou je, že aj tu sú zamestnávatelia, ktorí dávajú vyššie platy. Jednu túto firmu dnes navštívim. Je to HYDAC Electronic, kde je priemerný plat okolo 1200 eur, čo je veľmi dobrý signál. Táto firma prijíma nových zamestnancov, čo logicky vyvoláva tlak na zvyšovanie platov v celom regióne. To je tiež dobrý signál, pretože všetci vieme, že platy na Slovensku by mohli a mali byť vyššie.

Orava bola vždy známa tým, že ľudia tu boli ochotní tvrdo a poctivo pracovať. A sú tu aj tieto základy elektrotechnického priemyslu, takže tento región má z čoho ťažiť.

Dotkli sme sa aj poľsko-slovenskej spolupráce a turistického ruchu. V tomto regióne sú aj Oravice, známe svojimi kúpeľmi, a je tu veľká možnosť práve v spolupráci s Poľskom. Bol tu aj starosta z neďalekého poľského mestečka a rozprávali sme sa o tom.

Dotkli sme sa aj zdravotníctva a hovorili sme o tom, že hoci je nemocnica v Trstenej blízko, je tu otázka, či sa darí zachovať kvalitu lekárov aj v malých okresných mestečkách, pretože je tendencia kvalitných lekárov utekať do väčších miest. Treba sa nad tým zamyslieť, aby aj ľudia kdekoľvek na Slovensku mali tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť.

Položil som otázku, čím to je, že kotlebovci tu získali viac percent, než je priemer na Slovensku. Na stretnutí bol prítomný aj pán farár. Bolo mi povedané, že aj oni boli prekvapení, aj samotní ľudia z mestského úradu. Ale pracujú tu s mladými ľuďmi a pán farár hovoril, že akonáhle mladým ľuďom vysvetlili, o čom to skutočne je, tak mladí ľudia pochopili, že toto nie je cesta, ktorou treba ísť. Je dobré, že sa s nimi pracuje, že sa to vysvetľuje. Myslím, že aj voľby do VÚC ukázali, že situácia sa zásadne zmenila.

Mladých ľudí na gymnáziu v Tvrdošíne, ako asi všade na Slovensku, zaujímalo, čo bude s našou krajinou. Žiaľ, vieme, že mladí ľudia chcú často odísť z našej krajiny. Vo svojom príhovore som ich vyzval, aby boli nároční pri výbere vysokých škôl. Aby si nezvolili ľahké vysoké školy, pretože máme, žiaľ, veľmi veľa nekvalitných vysokých škôl, na ktoré je ľahké sa dostať, je ľahké ich vyštudovať, ale praktické uplatnenie je skoro nulové.

Pravdaže sme sa dotkli aj aktuálneho politického diania. Študentov zaujímalo, ako vidím krajinu. Potrebujeme zásadnú rekonštrukciu vlády. Potrebujeme mať vo vláde ľudí, ktorí nebudú polarizovať spoločnosť a ktorým ľudia budú dôverovať.“