Prezident pri 100. výročí 1. svetovej vojny ocenil veteránov

Prezident pri 100. výročí 1. svetovej vojny ocenil veteránov

Prezident Andrej Kiska sa vo štvrtok v Banskej Bystrici zúčastnil na slávnostnom koncerte Vojenskej hudby Banská Bystrica pri príležitosti 100. výročia ukončenia 1. svetovej vojny. V rámci slávnostného večera udelil ďakovnú medailu účastníkom Slovenského národného povstania brigádnemu generálovi Jánovi Iľanovskému a pánovi Vladimírovi Strmeňovi, prvému veliteľovi slovenského ženijného práporu v mierovej misii UNPROFOR v bývalej Juhoslávii v rokoch 1993 až 1994 Ľubomírovi Kolenčíkovi a príslušníčke 6. rotácie jednotky SLOVCON v operácii Resolute Support v Afganistane Kataríne Gašparíkovej.

„Málokedy sa stáva, že si v jednom roku pripomíname toľko významných udalostí našich novodobých dejín spojených so službou, ktorá si vyžiadala to najvyššie nasadenie a neraz i tie najväčšie obete. A málokedy máme príležitosť si naplno uvedomiť, aká drahocenná hodnota je sloboda a čo všetko znamená ju vybojovať a chrániť.

Sto rokov od vzniku Československa i sto rokov od ukončenia prvej svetovej vojny nás vrátilo do čias, keď naši predchodcovia krok za krokom, rota za rotou, prápor za práporom budovali armádu štátu, ktorý ešte ani neexistoval. Keď boli ochotní ako ozajstní vlastenci vstupovať do jej radov, hoci nemohli tušiť, ako to dopadne. Keď prejavili odhodlanie postaviť sa za štát, ktorý im ponúkal nádej na dôstojnejší život. Za štát, ktorý otvoril cestu k dnešnej slobodnej a demokratickej Slovenskej republike.

Keď som prednedávnom v Bratislave kládol veniec k pomníku Milana Rastislava Štefánika a ešte ten istý deň v Lánoch k miestu odpočinku Tomáša Garrigua Masaryka, vybavovalo sa mi pred očami dielo, ktoré títo dvaja spolu s ďalšími vytvorili. Jeho súčasťou sú aj príbehy statočných mužov a žien, ktorí sa vložili do našich veľkých zápasov. Príbehy ľudí, ktorí často vzdorovali presile a premáhali strach. Ktorí nám umožnili, že sme vo veľkých konfliktoch našich dejín mohli stáť na tej správnej strane. Príbehy tých, vďaka ktorým má pravda o dobre a zle v našich končinách nespochybniteľných svedkov a najvernejších zástancov.

Nepochybujem o tom, že obe tieto zakladateľské osobnosti našej prvej republiky by si vysoko cenili, že slovenský príspevok k týmto zápasom pokračuje aj dnes. Generál Štefánik a prezident Masaryk by celkom určite s potešením zložili hold tak bojovníkom v Slovenskom národnom povstaní, ako aj našim účastníkov vojnových operácií a mierových misií po celom svete za uplynulých 25 rokov. Je mi nesmiernou cťou, že to spolu s pánom ministrom obrany budeme teraz môcť urobiť aj v ich mene.

Dámy a páni, je zázrak, čo všetko sa nám od tých čias podarilo. Žijeme v mieri. Žijeme v slobodnej spoločnosti. Máme vlastný štát, vlastnú armádu a silných spojencov. Sme v Európskej únii, sme členmi veľkej európskej rodiny podobne zmýšľajúcich, sme v strategickom spojenectve s krajinami Severoatlantickej aliancie.

Zdieľame hodnoty demokracie a právneho štátu, spravodlivosti a solidarity. A musíme veľa urobiť pre to, aby to neboli len prázdne slová. Máme obrovskú spoločnú zodpovednosť za to, aby sme v dnešnom rozbúrenom svete tieto hodnoty dokázali brániť.

To okrem iného znamená nikdy nezabúdať na tých, ktorí to pre nás vykonali v minulosti; podporovať tých, ktorí sa o našu bezpečnosť starajú dnes; myslieť na budúce generácie a pripraviť im také podmienky, aby v diele našich predkov mohli pokračovať.

Tak bude mať odkaz hrdinov našich dejín svojich verných nasledovníkov. Ďakujem vám.“

Viac k téme: