Prezident prijal demisiu ministra financií Kažimíra, poveril Pellegriniho

Prezident prijal demisiu ministra financií Kažimíra, poveril Pellegriniho

Prezident Andrej Kiska vo štvrtok v Prezidentskom paláci prijal demisiu podpredsedu vlády povereného riadením ministerstva financií Petra Kažimíra a určil predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby dočasne spravoval veci ministra financií. Končiaci minister Peter Kažimír bol vymenovaný za guvernéra Národnej banky Slovenska.

„Keď som vás pred pár týždňami menoval za guvernéra Národnej banky Slovenska, hovoril som o tom, že vaša práca bola prínosom pre našu krajinu. A za to vám skutočne patrí naša vďaka.

Ako minister financií ste nastupovali v roku 2012, keď bola relatívne vysoká nezamestnanosť, keď bol štátny rozpočet relatívne v rozkole a za to obdobie, ktoré ste boli ministrom, sa skutočne darilo. Ekonomike sa darí, nezamestnanosť klesla na historicky najnižšiu úroveň. A máme prvý návrh vyrovnaného rozpočtu. Taktiež veľmi pozitívne hodnotím projekt Hodnota za peniaze, pri ktorého zrode ste stáli a ktorého výsledky teraz všetci používame na porovnanie, či skutočne peniaze našich občanov sú míňané účelne a transparentne.

Na vás, pán predseda vlády, mám prosbu, aby ste boli pri návrhu nového ministra financií veľmi náročný. Signály, ktoré máme zo svetových trhov, hlavne z Nemecka, ukazujú, že pred nami môže byť ďalšie horšie obdobie. Všetci vieme, že z pohľadu ekonomiky po dobrých rokoch príde kríza. Nikto nevie, čo tú krízu spustí, kedy presne začne a aká bude silná, ale vieme, že príde. Žiaľ, signály z Nemecka a predpovede menšieho výkonu našej ekonomiky, tieto signály sú tu.

Preto prosím, aby ste pri výbere nového ministra financií, ste s ním viedli hlboké diskusie o tom, čo sa pánovi Kažimírovi podarilo, aby sme vyrovnaný rozpočet neprejedli a neprepili. Aby sme boli veľmi zodpovední v tom, čo s týmito dobrými rokmi a ich výsledkami spravíme. Mám veľkú obavu v súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami, že môžeme byť svedkami najdrahšej predvolebnej kampane a bol by som veľmi nerád, keby sme výsledky našej ekonomiky prejedli, prepili a rozdali. 

Prosím, buďte veľmi náročný pri výbere nového ministra. Obdobie pred nami nebude ľahké a niektorých môže lákať rozdávať s vidinou ich osobných záujmov.“