Prezident prijal finalistov Olympiády ľudských práv

Prezident prijal finalistov Olympiády ľudských práv

Andrej Kiska prijal vo štvrtok v Prezidentskom paláci finalistov Olympiády ľudských práv.

„Na toto stretnutie som sa veľmi tešil. Najmä preto, že vy – mladí, ste budúcnosť našej krajiny. Pretože o pätnásť rokov to budete vy, kto bude stáť na čele našej spoločnosti. Budete to vy, kto bude riadiť našu krajinu.

Pochopiť problematiku ľudských práv nie je jednoduché. Je veľa tém, o ktorých aj v našej krajine vedieme ohnivé polemiky. A vytvoriť si správny názor, mať pochopenie, empatiu,  často k ľuďom, ktorí sú odlišní, je nesmierne dôležité.

Budovať túto empatiu, porozumenie a pochopiť, ako by mala naša spoločnosť fungovať, je ešte dôležitejšie. Stále nám vznikajú nové témy, máme rómsku problematiku, máme tu migrantov, LGBTI komunitu, je tu veľa tém, kde stále cítime, že naša spoločnosť ešte naplno nedozrela do tej modernej európskej krajiny.

A je to práve úloha vás mladých. Ste to práve vy, aby ste pomohli  prekonávať stereotypy myslenia. Aby ste do toho vnášali svoj pohľad a názor. Do toho, ako má moderná krajina vyzerať. Ako má vyzerať krajina, na ktorú vy budete pyšní.

Keď budete študovať po celom svete – aby ste s pýchou mohli povedať – ja som zo Slovenska. Som na to hrdý. Som hrdý na to, akou sme krajinou.

Je čo robiť. Je čo naprávať. Preto si veľmi vážim, že práve olympiáda v tomto - v tak dôležitej téme je, že máte možnosť sa aj zoceliť v boji, nasávať. Tie témy sú často veľmi náročné a obhájiť si svoj názor je preto veľmi dôležité.

Dnes vidíme, že mladí ľudia – len o niečo starší od vás – zorganizovali protesty Za slušné Slovensko. A dokázali pohnúť celou krajinou. Dokázali vytvoriť tak nutné spoločenské pohyby a kládli otázky, ktoré práve vy mladí musíte klásť.

Mladá generácia bola vždy tou najkritickejšou. My starší, my si už zvykneme. Nám už taká tá kritickosť chýba. Vždy, aj v minulosti, aj v roku 1989, to boli mladí ľudia, ktorí boli nositeľom zmien. Pretože vy ste kritickí. Vy vidíte spoločnosť takú, ako si ju predstavujete a želáte.

Preto je potrebné, aby váš hlas bolo počuť. Niekedy si poviete – čo už len ten môj hlások na Slovensku bude znamenať. Každý jeden hlas je počuť. A každý jeden z nás, kto chce túto krajinu zmeniť, musíme začať meniť v okruhu, na ktorý máme dosah.

Vy na sociálnych sieťach, medzi svojimi spolužiakmi, neskôr možno ako budúci politici. Kto vie, čím budete. Ale dôležité je, že v tomto veku, keď už sa začínajú cibriť názory, tak vy ste sa do toho pustili s plnou vervou a dokázali ste, že si ten svoj názor viete vytvoriť a ja vám k tomu blahoželám.“