Prezident prijal laureátov ceny Most: Dobré myšlienky pohnú krajinou

Životné prostredie 
Prezident prijal laureátov ceny Most: Dobré myšlienky pohnú krajinou

Prezident Andrej Kiska prijal v stredu v Prezidentskom paláci laureátov a nominovaných na cenu Most, ktorú organizuje Rada mládeže Slovenska. Boli medzi nimi: Veľký protikorupčný pochod, #somtu, Juraj Hipš, OZ Odyseus, Povstanie pokračuje, Zrejme, Klub úradníkov dobrej vôle, Pamätaj, ŠAK Škola a komunita.

„Teším sa, že tento rok je v tom viac politiky. Keď chodím na stredné a vysoké školy a rozprávam sa s mladými ľuďmi, vždy hovorím, že takých, akých máme mladých ľudí, tak bude vyzerať naša krajina o dvadsať, o tridsať rokov. Lebo to sú presne tí, ktorí budú našu krajinu riadiť.

Nejako prirodzene očakávame, že práve mladí ľudia budú k spoločnosti najkritickejší. Mladí sa ako prví stretávajú s neprávosťami, krivdami, neférovosťou, a tieto veci im vadia viac ako nám starším, ktorí sme si na nich chtiac-nechtiac zvykli.

A práve mladí ľudia boli vždy tými nositeľmi zmeny. Udialo sa to aj v roku 1989. A každá generácia si demokraciu potrebuje vydobyť sama. Demokracia sa nedá zdediť. Každá jedna generácia sa musí v tom svojom období pričiniť o to, aby bola tá krajina k jej obrazu.

Mladí ľudia majú dnes veľkú výhodu – z pohľadu ich života. Z pohľadu krajiny možno veľkú nevýhodu. Keď sa vám na Slovensku nepáči, môžete sa zbaliť a ísť inde. My, naša generácia, sme takú možnosť nemali. A vedeli sme, že jediná cesta, aby sa nám žilo lepšie je, že musíme tú našu krajinu zmeniť.

A práve vy ste dôkazom, že netreba odísť, že treba to naše krásne Slovensko, to, kde žijeme, kde žijú vaši rodičia a starí rodičia, meniť. A vidieť tú chuť a energiu je na tom to najkrajšie.

Pravdaže, len ten, kto nič nerobí, nerobí chyby. S mladým vekom a tou obrovskou energiou sa pritrafia aj chybičky, problémy, ale tá energia je to najlepšie, čo môže byť. Preto by som sa chcel všetkým poďakovať. Desiatkam tisícom mladých ľudí, ktorí dnes sú aktívni a ktorí chcú pomôcť.

Dobrá myšlienka sa dokáže šíriť a dokáže pohnúť krajinou. Mladí majú sociálne siete, môžu dobrú myšlienku šíriť. Aj politici, ktorí sa k tomu nehlásia, o tom vedia, vnímajú to, a čím je hlas mladých silnejší, o to viac môžeme našu krajinu posunúť dopredu.

Často si kladieme otázku, či jednotlivec niečo dokáže. Dokáže – vždy to začína od jednotlivca. Stále hovorím, jeden človek Slovensko nezmení, ale milión ľudí určite áno.“