Prezident sa pýtal na nevyhostenie ruských diplomatov

Prezident sa pýtal na nevyhostenie ruských diplomatov

Andrej Kiska prijal v utorok v Prezidentskom paláci štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Lukáša Parízeka v súvislosti so stanoviskom ministerstva zahraničných vecí k podpore spojencov v krokoch voči Rusku v kontexte udalostí posledných dní.

Prezident požiadal ministerstvo zahraničných vecí o vysvetlenie, prečo Slovensko nepostupovalo rovnako ako naši partneri v Európskej únii a V4 v súvislosti s požiadavkou Veľkej Británie vyhostiť ruských diplomatov. Požiadavka bola reakciou na útok chemickým plynom na území Spojeného kráľovstva.

Vysvetlenie štátneho tajomníka Lukáša Parízka prezident nepovažuje za dostatočné a s doterajšími krokmi rezortu zahraničných vecí vyjadril nespokojnosť. Svoj postup prezident oprel aj o informácie spravodajských služieb.

Po tomto prijatí prezident Kiska telefonoval s premiérom Petrom Pellegrinim a oznámil mu, že očakáva zásadový a jasný postoj Slovenska k požiadavke prejaviť solidaritu s jedným z našich dôležitých partnerov. Predseda vlády SR hlavu štátu informoval, že situáciou by sa na svojom zajtrajšom zasadnutí mala zaoberať Bezpečnostná rada SR.