Prezident prijal medailistov letnej špeciálnej olympiády

Šport
Prezident prijal medailistov letnej špeciálnej olympiády

Prezident Andrej Kiska prijal členov výpravy Slovenského hnutia špeciálnych olympiád, ktorí nás úspešne reprezentovali na Svetovej letnej špeciálnej olympiáde v Los Angeles. Športovci s mentálnym postihnutím z celého Slovenska získali na vrcholovom podujatí množstvo medailí.

Slovenské hnutie špeciálnych olympiád je súčasťou celosvetovej organizácie Special Olympics spájajúcej viac ako 4,5 mil. ľudí s mentálnym postihnutím v 170 krajinách. Prezident Andrej Kiska zablahoželal úspešným športovcom, ktorí sú podľa neho výnimoční, a vyjadril im svoju hlbokú úctu. „Výnimoční ste v tom, že ukazujete celej krajine, že sa veci dajú dokázať aj keď má človek v živote problém.“ Podľa prezidenta sú práve oni vzorom pre tisícky rodín, ktorým život položil do cesty rôzne prekážky.

Prezidentka Slovenského hnutia špeciálnych olympiád Eva Lysičanová vyjadrila v mene športovcov vďaku prezidentovi za prijatie. „Konečne sa aj ľuďom s mentálnym postihnutím dostalo takejto cti“, uviedla. Slovenské hnutie špeciálnych olympiád pôsobí na Slovensku od roku 1990 a podľa Evy Lysičanovej stále bojuje o svoju existenciu. V súčasnosti sa snažia, aby boli v novom zákone o športe uznaní ako národná športová organizácia. Lysičanová vyjadrila nádej, že prijatie úspešných športovcov u hlavy štátu k tomu prispeje.