Prezident prijal medailistov letnej špeciálnej olympiády

Prezident Andrej Kiska prijal členov výpravy Slovenského hnutia špeciálnych olympiád, ktorí nás úspešne reprezentovali na Svetovej letnej špeciálnej olympiáde v Los Angeles. Športovci s mentálnym postihnutím z celého Slovenska získali na vrcholovom podujatí množstvo medailí.

Slovenské hnutie špeciálnych olympiád je súčasťou celosvetovej organizácie Special Olympics spájajúcej viac ako 4,5 mil. ľudí s mentálnym postihnutím v 170 krajinách. Prezident Andrej Kiska zablahoželal úspešným športovcom, ktorí sú podľa neho výnimoční, a vyjadril im svoju hlbokú úctu. „Výnimoční ste v tom, že ukazujete celej krajine, že sa veci dajú dokázať aj keď má človek v živote problém.“ Podľa prezidenta sú práve oni vzorom pre tisícky rodín, ktorým život položil do cesty rôzne prekážky.

Prezidentka Slovenského hnutia špeciálnych olympiád Eva Lysičanová vyjadrila v mene športovcov vďaku prezidentovi za prijatie. „Konečne sa aj ľuďom s mentálnym postihnutím dostalo takejto cti“, uviedla. Slovenské hnutie špeciálnych olympiád pôsobí na Slovensku od roku 1990 a podľa Evy Lysičanovej stále bojuje o svoju existenciu. V súčasnosti sa snažia, aby boli v novom zákone o športe uznaní ako národná športová organizácia. Lysičanová vyjadrila nádej, že prijatie úspešných športovcov u hlavy štátu k tomu prispeje.

Viac k téme: