Prezident prijal ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea

Prezident prijal ministra zahraničných vecí USA Mikea Pompea

Prezident Andrej Kiska prijal v utorok v Prezidentskom paláci ministra zahraničných vecí Spojených štátov amerických Mikea Pompea, ktorý navštívil Slovensko pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a pádu Železnej opony. Prezident Kiska a minister Pompeo zdôraznili obojstranný záujem na posilňovaní transatlantických vzťahov. Zhodli sa, že Európa a USA sa navzájom potrebujú.

„Dnes žiadny štát, ani ten najväčší, nedokáže sám čeliť problémom a výzvam súčasnosti. Musíme hľadať spoločné riešenia a odstraňovať prekážky, nie zavádzať nové“, povedal prezident Kiska.

Pripomenul tiež dôležitosť našej jednoty, ktorá je základným predpokladom pre posilňovanie spoločnej bezpečnosti. Partneri sa v rozhovore venovali aj hospodárskej a obrannej spolupráci. USA sú jedným z najdôležitejších obchodných partnerov pre Slovensko. Americké firmy u nás zamestnávajú takmer 50 tisíc Slovákov.

Mike Pompeo ocenil, že Slovensko berie svoj záväzok zvyšovať výdavky na obranu vážne a splní ho skôr, ako pôvodne plánovalo. V ďalšej diskusii sa partneri dotkli aj vývoja v Európskej únii, na Ukrajine a tiež vzťahom s Ruskom a Čínou.