Kiska prijal Litvinova, ktorý sa v '68 v Moskve postavil za Československo

Kiska prijal Litvinova, ktorý sa v '68 v Moskve postavil za Československo

Prezident Andrej Kiska v stredu prijal Pavla Litvinova, ktorý sa v roku 1968 na Červenom námestí v Moskve zúčastnil spolu s ďalšími siedmimi ľuďmi na demonštrácii proti okupácii Československa.

Prezident sa poďakoval Pavlovi Litvinovovi za jeho odvahu a solidaritu, ktoré v roku 1968 prejavil aj napriek tomu, že vedel, čo ho od vtedajšieho režimu čaká. „Päť rokov v bani, potom nútená emigrácia – to bol určite ťažký údel, ale ako povedal pán Litvinov, nikdy svoje gesto neoľutoval.“

V roku 2014 prezident Kiska vyznamenal účastníkov protestu z roku 1968, vrátane Pavla Litvinova, ktorému vtedy udelil medailu prezidenta SR.

Pavel Litvinov v rozhovore priblížil svoj životný osud po zatknutí. Strávil 5 rokov v nútenom vyhnanstve a neskôr musel opustiť Sovietsky zväz. Usadil sa v USA. Svoje rozhodnutie ísť na Červené námestie dodnes neľutuje. Jeho činy neboli výsledkom náhleho rozhodnutia, ale niekoľkoročnej práce v záujme obhajoby ľudských práv, slobody a demokracie. Bolo tiež vyjadrením jeho presvedčenia, že je nespravodlivé, aby veľký štát, akým bol vtedajší Sovietsky zväz, zaútočil na tak malé Československo. Rovnako sa dnes pozerá na osud gruzínskeho Južného Osetska, Abcházska, či ukrajinského Krymu.

V súčasnom svete, kedy sa čoraz častejšie dostávajú do popredia nacionalisti, populisti a extrémisti, je veľmi dôležité občanom jasne ukázať naše hodnotové postoje. Pretože každý populizmus sa jedného dňa zvrhne na nejaký druh fašizmu. Je preto veľmi dôležité, že aj dnes existujú ľudia, ktorí sa neboja postaviť za slobodu, demokraciu a ľudské práva. Andrej Kiska a Pavel Litvinov diskutovali aj o aktuálnej situácii v USA, v Európe, na Ukrajine a v Rusku.

Pavel Litvinov je na návšteve Slovenska na pozvanie Ústavu pamäti národa pri príležitosti konania Festivalu slobody. Okrem prijatia u prezidenta SR sa zúčastní diskusie so študentmi, zástupcami médií a občianskymi aktivistami.