Prezident prijal právnické komory k téme kandidátov na ústavných sudcov

Spravodlivosť
Prezident prijal právnické komory k téme kandidátov na ústavných sudcov

Prezident SR Andrej Kiska dnes prijal zástupcov právnických komôr, čím začal sériu rokovaní k blížiacej sa voľbe ústavných sudcov. Vo februári uplynie mandát 9 sudcom a dôjde tak k obmene dvoch tretín ústavného súdu. Národná rada má podľa ústavy povinnosť predložiť prezidentovi 18 kandidátov, z ktorých by mal prezident vybrať 9 mien.

„Je dôležité, aby voľba prebehla korektným spôsobom a tak ako sa to v slušných demokratických krajinách patrí. Aby bola výsledkom dialógu medzi odborníkmi a politikmi a aby jej výsledkom boli kvalitní a čestní sudcovia a sudkyne,” uviedol prezident.

Zákon, ktorý nadobudne účinnosť zajtra 15. novembra, umožňuje predkladať návrhy okrem poslancov aj profesijným komorám, univerzitám, verejnej ochrankyni práv, generálnemu prokurátorovi či vrcholným predstaviteľom súdnej moci.

Prezident zároveň predstaviteľov právnických komôr uistil, že pri svojom rozhodovaní bude hľadieť výhradne na odbornosť a morálnu integritu navrhnutých kandidátov.

Podľa A. Kisku je voľba ústavných sudcov príležitosťou ukázať verejnosti, že politici majú úprimný záujem na obnove dôvery ľudí v spravodlivosť.