Prezident prijal predsedu SAV, očakáva rýchle vyriešenie situácie

Domáca politika
Prezident prijal predsedu SAV, očakáva rýchle vyriešenie situácie

Prezident v utorok v Prezidentskom paláci prijal predsedu Slovenskej akadémie vied Pavla Šajgalíka, aby spolu prebrali rezonujúcu tému transformácie. Andrej Kiska ju považuje za nevyhnutnú, pretože podľa jeho slov za ostatnými krajinami zaostávame.

„Z pohľadu samotného priebehu transformácie musím skonštatovať, že sa potvrdzuje to, čo som uviedol vo svojom odôvodnení, keď som vetoval zákon.

Pozastavenie transformácie vyvoláva právne mätúci chaotický stav. Ubližuje vede a môžeme nad ním len krútiť hlavou. Treba ho čím skôr vyriešiť, pretože je neprípustný.

Zákon, ktorý bol prijatý prvého júla, platí. A treba sa ním riadiť. Treba našim vedcom vytvárať podmienky, ktoré budú dobré pre ich prácu.

Myslím si, že nie tak dávne zneistenie eurofondov dosť sťažilo prácu našim vedcom. A našou dnešnou úlohou je uvažovať o tom, ako by ju mohli robiť lepšie.

Absolvoval som dnes rozhovor s predsedom parlamentu, aj s predsedom vlády k tejto téme, a očakávam, že pani ministerka veľmi rýchlo a nekonfliktne tento problém vyrieši.“