Prezident prijal šéfa medzinárodnej organizácie pre migráciu

Prezident prijal šéfa medzinárodnej organizácie pre migráciu

Prezident Andrej Kiska rokoval v utorok v Prezidentskom paláci s generálnym riaditeľom Medzinárodnej organizácie pre migráciu Williamom Lacy Swingom, ktorý navštívil Slovensko v kontexte blížiaceho sa predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie.

Generálny riaditeľ Swing ocenil 20 rokov spolupráce so Slovenskom, ako aj príspevky Slovenska k riešeniu súčasnej situácie v oblasti migrácie vo svete. Uviedol, že súčasný prílev migrantov do Európy je súčasťou komplexného globálneho problému. Situácia vo svete sa podľa jeho hodnotenia v dohľadnom čase nezmení a štáty budú musieť kreatívne pristupovať k riešeniu problémov, zefektívniť svoje politiky a vyčleniť dostatok prostriedkov na ich napĺňanie. V tomto kontexte ponúkol Slovensku expertízu počas predsedníctva v Rade EÚ a zároveň praktickú pomoc pri riešení problémov spojených s migráciou na Slovensku.

Prezident Kiska poďakoval za pomoc a spoluprácu, ktorú Medzinárodná organizácia pre migráciu Slovensku poskytuje, osobitne pri prevádzke Evakuačného tranzitného centra v Humennom, ktoré je jedným z dvoch centier svojho druhu na svete. Zároveň zdôraznil, že je povinnosťou úspešných štátov ako Slovensko pomáhať ľuďom v núdzi. Slovensko sa bude v nadchádzajúcich mesiacoch svojho predsedníctva v Rade EÚ snažiť hľadať a prispievať k spoločným európskym riešeniam a sústredí sa na to, čo nás, európske štáty spája, nie čo nás rozdeľuje. V kontexte nedávneho prvého Svetového humanitárneho samitu, ktorý sa konal v Istanbule, prezident Kiska v rozhovore vyzdvihol aktívne slovenské mimovládne organizácie pôsobiace v oblasti humanitárnej pomoci.