Prezident prijal zdravotné sestry ocenené Bielym srdcom

Zahraničná politika
Prezident prijal zdravotné sestry ocenené Bielym srdcom

Andrej Kiska prijal v utorok v Prezidentskom paláci zdravotné sestry a pôrodné asistentky, poukázal na nedocenenie ich práce a súčasne sa im poďakoval.

„So zdravotnými sestrami a pôrodnými asistentkami sa vždy stretávam s pokorou. Ocenenie Biele srdce – presne to srdce je tým, čo vašu prácu najviac vystihuje.

Zabúdame na to, že pre chorého človeka je zdravotná sestra tým, s kým sa stretáva najviac. Dokáže ho utešiť aj pohladkať. Ale ako to môžeme chcieť od ľudí, ktorí sú často pri svojej práci vyhorení?

Toto je zlyhávanie, ktoré je v našej spoločnosti už roky. Ľudia si povolanie a dôležitosť povolania sestry začnú uvedomovať, až keď sú v nemocnici.

My by sme mali túto otázku riešiť systémovo. Jasne pomenovať, ako vidíme úlohu zdravotných sestier a pôrodných asistentiek v spoločnosti. Postaviť to ako prioritu so všetkým, čo k tomu náleží. Vzdelaním, finančným ohodnotením. Treba zabezpečiť personál.

K tomu, aby v školách vyrastali vaše nasledovníčky a chceli ísť pracovať, a aby túto prácu vykonávali s nadšením, k tomu nám chýba ešte veľmi veľa.

Dovoľte mi, aby som sa poďakoval všetkým zdravotným sestrám, ktorých prácu si nesmierne vážim.“