Prezident rozdelil aj novembrový plat rodinám v núdzi

Prezident rozdelil aj novembrový plat rodinám v núdzi

Prezident Andrej Kiska rozdelil svoj čistý príjem ďalším desiatim rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Každá z nich dostala zo novembrového platu prezidenta 492,30 eura.

Prezident vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Takýto postup pri výbere adresátov pomoci uplatňuje prezident každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo.

Príspevok pomôže matke s trojročnou dcérou, ktoré sú bez domova a momentálne žijú v útulku. Otec dieťaťa je takisto bez domova a rodine finančne neprispieva. Bez pomoci sa matka s dcérou nemajú šancu vrátiť do života.

Adresátkou pomoci je aj matka štyroch detí, samoživiteľka, ktorá sa dokázala zamestnať napriek častým zdravotným problémom detí. Žije v strachu, aby nestratili strechu nad hlavou.

Prezident poslal časť platu päťčlennej rodine, z ktorej dve deti majú vážne zdravotné problémy. Jedno dieťa má svalovú atrofiu, je napojené na dýchací prístroj a potrebuje neustálu starostlivosť. Druhé dieťa má vývojovú poruchu. Otec pracuje, matka sa snaží popri starostlivosti o deti privyrobiť si, napriek tomu všetky príjmy rodiny ledva pokryjú výdavky.

Andrej Kiska finančne prispel aj onkologickej pacientke, ktorej pred rokom zomrel manžel na infarkt v spánku a pred niekoľkými rokmi zomrel na onkologické ochorenie malý vnúčik. Žena žije z vdovského dôchodku, bez pomoci dcéry by nemala dostatok financií ani na lieky.

Vo finančnej tiesni sa ocitla aj rodina muža so zhubným nádorom na mozgu. O muža sa stará manželka, majú dve školopovinné deti a ich súčasné príjmy ledva pokrývajú výdavky.

Ďalšiu časť platu dostala matka, ktorá žije sama so synom, keďže otec je dlhodobo vo výkone trestu. Matka sa plnohodnotne venuje synovi, hoci ako upratovačka pracovala aj v troch zamestnaniach. Kvôli zdravotným problémom jej lekár odporučil ísť na invalidný dôchodok a momentálne je po ročnej práceneschopnosti.

Prezident prispel aj invalidnej dôchodkyni, ktorá trpí na svalovú dystrofiu. Je odkázaná na pohyb na vozíku a pomoc osobných asistentiek. Napriek tomu je veľmi aktívna a pomáha aj v rámci dobrovoľníckej činnosti. Žije s 90-ročným otcom, ktorý takisto potrebuje čiastočnú pomoc. Finančný príspevok poslúži na zaobstaranie špeciálneho zdviháku, ktorý sa používa pri cestovaní.

Zvyšnú časť platu rozdelil prezident medzi rodiny onkologických pacientov s vážnymi zdravotnými aj finančnými problémami.