Prezident rozdelil svoj marcový plat rodinám v núdzi

Andrej Kiska rozdelil svoj čistý príjem ďalším štrnástim rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Každá z nich dostala z marcového platu prezidenta 527,30 eura.

Prezident vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Takýto postup pri výbere adresátov pomoci uplatňuje prezident každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo.

Prezident pomohol ôsmim rodinám, kde jeden z rodičov alebo detí trpí vážnym zdravotným ochorením.

Časť platu išla dôchodkyni, ktorá sa stará o dve vnúčatá aj svoju dcéru, ktorá má psychické problémy a je na invalidnom dôchodku. Deti sú školopovinné, a keďže všetci bývajú v jednej izbe domu, potrebujú prerobiť aj ďalšie.

Vo finančnej tiesni sa ocitla aj matka niekoľkých detí, ktorú jej manžel psychicky týral. Jedno dieťa chodí do škôlky, a preto, aj keď sa podľa úradov veľmi snaží nájsť si zamestnanie, sa jej to pre časovú náročnosť a zdravotné problémy zatiaľ nepodarilo. Z tohto dôvodu bude musieť syna zo škôlky odhlásiť, hoci mu tamojší kolektív prospieva.
 
Peniaze išli aj štvorčlennej rodine s dvomi deťmi. Syn je ťažko chorý, stará sa oňho mama, ktorá opatruje aj starú mamu. V oboch prípadoch je to 24-hodinová starostlivosť. Časť peňazí rodine pohltí hypotéka a náklady, ktoré si vyžaduje najmä starostlivosť o malého chlapca.
 
Adresátom bola aj trojčlenná rodina s ťažko chorou dcérou, jej mama poberá opatrovateľský príspevok. Otec je zamestnaný len na čiastočný úväzok, ale hľadá si prácu na TPP. Na toto preklenovacie obdobie potrebujú viac finančných prostriedkov.

Zvyšná časť platu prezidenta išla dvom starším pacientom s onkologickým ochorením. Peniaze použijú najmä na bývanie, liečbu a cestovné na chemoterapiu.

Viac k téme: