Prezident sa stretol s ombudsmankou: Som sklamaný z nezáujmu poslancov

Prezident sa stretol s ombudsmankou: Som sklamaný z nezáujmu poslancov

Prezident Andrej Kiska vo štvrtok prijal verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú. Na stretnutí sa zaujímal o to, ako ombudsmanka vidí problémy v našej spoločnosti.

„Som smutný a sklamaný z toho, že napriek tomu, že opakovane neriešime niektoré problémy, tak pri prerokovaní jej správy v parlamente bolo minimum poslancov,“ povedal prezident po stretnutí. Pripomenul, že Európska komisia nás opakovane upozorňuje na základné zlyhávania vo fungovaní štátu.

„Problémom je, že pani ombudsmanka opakovane poukazuje na to, že nám dlhodobo zlyháva štát, a práve v dnešnej dobe vieme, že zlyhávanie štátu je vietor do plachiet každému extrémistovi.“ Pokiaľ s tým neurobíme poriadok a pokiaľ štát nebude fungovať v prospech ľudí, tak extrémizmus u nás bude rásť, pripomenul prezident.

Ako príklad uviedol reštitúcie, pri ktorých desiatky tisíc ľudí, niektorí viac ako 20 rokov čakajú na to, aby boli naplnené ich práva. „To nie je zlyhávanie justície, ale zlyhávanie ďalších štátnych orgánov.“ Pripomenul tiež, že opakovane a stále prebieha protiprávne zaraďovanie detí do špeciálnych škôl.

Andrej Kiska vyjadril plnú podporu práci verejnej ochrankyni práv. Vyjadril nádej, že nová Národná rada si nájde priestor a čas, aby sa do hĺbky zaoberala tým, čo sa v našej spoločnosti deje.