Prezident sa v Rumunsku venoval ekonomike a vymožiteľnosti práva

Spravodlivosť
Prezident sa v Rumunsku venoval ekonomike a vymožiteľnosti práva

Z našich krajín odchádzajú mladí ľudia a je našou úlohou uvažovať o tom, ako ich motivovať vrátiť sa domov. Počas oficiálnej návštevy Rumunska to povedal prezident Andrej Kiska.

„Jednou z možností je dotiahnuť na Slovensko úspešné firmy, pre ktoré budú chcieť títo mladí ľudia pracovať, alebo vytvoriť podmienky pre startupy a inovácie, aby na Slovensku mohli vznikať spoločnosti, v ktorých by vedeli mladí talentovaní nájsť svoje uplatnenie,“ myslí si prezident.

Andrej Kiska sa v utorok v Bukurešti zúčastnil na otvorení rumunsko-slovenského Ekonomického fóra, navštívil detské onkologické oddelenie Klinického ústavu Fundeni a rokoval s predsedom Senátu rumunského parlamentu Calinom Popescom-Tariceanom a s predsedom Snemovne poslancov rumunského parlamentu Florinom Iordachem.

Okrem ekonomických tém bola predmetom diskusie aj vymožiteľnosť práva a boj proti korupcii. „To je jedna z najdôležitejších podmienok každého jedného investora,“ zdôraznil prezident Kiska.

Prezident vyzdvihol, že Rumunsko začalo rázny boj proti korupcii, pričom obvinených bolo viac ako tisíc ľudí a väčšina z nich bola aj odsúdená, vrátane politikov.

Súčasťou programu Andreja Kisku bolo aj stretnutie so slovenskou komunitou v Rumunsku, ktorá tu žije už viac ako dvesto rokov.