Prezident sa zúčastnil slávnostného večera Spravodliví medzi národmi

Životné prostredie 
Prezident sa zúčastnil slávnostného večera Spravodliví medzi národmi

Andrej Kiska sa v stredu v historickej budove Národnej rady zúčastnil slávnostného večera Spravodliví medzi národmi. Ocenenie získalo dvanásť Slovákov. Štát Izrael im ho udelil za záchranu židovských spoluobčanov počas holokaustu.

„Skláňam sa s úctou pred záchrancami, ktorí sa proti tomu dokázali postaviť. Skláňam sa pred ich činmi a verím, že dnes ich príbehy budú inšpiráciou pre všetkých našich občanov, ktorí vyznávajú hodnoty slušnosti, ľudskosti a tolerancie a ktorí sú pripravení tieto hodnoty brániť.“ 

Do zoznamu tento rok zapísali Máriu Hradskú, Adama Fiačana, Máriu Fiačanovú, Juraja Holčíka, Adama Bombu, Jozefa Kisela, Štefana Tarcalu, Vasiľa Kyjovského, Ľudovíta Repáša, Jána Balciara, Jána Ozvaldaa Katarínu Ozvaldovú.

Ich potomkovia si prevzali ocenenia z rúk veľvyslanca štátu Izrael v SR Zvi Avinera Vapniho a konzulky štátu Izrael v SR Avital Geršonovej. Mená ocenených budú vytesané do Múru cti v Záhrade Spravodlivých v Jad va-šem v Jeruzaleme. Pripoja sa tak k viac ako 570 odvážnym mužom a ženám zo Slovenska a vyše 27.000 jednotlivcom z mnohých ďalších krajín.

foto: tasr