Prezident si pozrel zachytávanie dát zo slovenskej družice

Prezident si pozrel  zachytávanie dát  zo slovenskej družice

Prezident Andrej Kiska navštívil v utorok riadiace stredisko slovenskej družice skCube na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Spolu s jej tvorcami a členmi Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity sledoval zachytávanie dát z družice pri jej prelete v blízkosti Slovenska.

„Keď som sa pred rokom stretol s tímom mladých ľudí, ktorí mi predstavili nanodružicu, vtedy to bol tak trošku sen. A ešte sa nevedelo presne, či to poletí do kozmu a keď to poletí, či to aj bude fungovať,“ povedal prezident Kiska. 

Slovenská nanodružica je dnes realitou, lieta nad nami už približne desať dní a všetko funguje, ocenil prezident. „Je to veľký úspech mladých ľudí, ktorí sa o to zaslúžili."

„Na Slovensku máme úžasných ľudí, ktorí keď majú šancu a majú priestor, tak dokážu na podstatne menšom priestore ako vo svete zrealizovať úžasné projekty,“ povedal prezident na margo tohto historicky prvého satelitu, ktorý bol kompletne navrhnutý, vyrobený a otestovaný na Slovensku. „Teším sa, dopočul som sa, že budeme mať aj prvé slovenské selfie, družica odfotí z výšky Slovensko.“

Viac k téme: