Prezident si uctil obete holokaustu, varoval pred fašizmom

Životné prostredie 
Prezident si uctil obete holokaustu, varoval pred fašizmom

Zapálením sviece pri pamätnej tabuli pred židovskou synagógou v Košiciach si v piatok prezident Andrej Kiska uctil obete holokaustu. Následne sa stretol s ľuďmi, ktorí ako deti prežili holokaust.

„Dnes si pripomíname 72. výročie holokaustu, pri ktorom bolo zavraždených viac ako šesť miliónov Židov. Od nás zo Slovenska bolo odvlečených viac ako 70.000 našich občanov, z ktorých sa len pár vrátilo. Mal som sa možnosť rozprávať s ľuďmi, ktorí to prežili ako malé deti a nepamätajú si, ale rodičia im veľa rozprávali. Sú tu aj ľudia, ktorí si priamo pamätajú na hlad, ukrývanie a veľký strach. Každému z nich zomreli blízki ľudia, rodičia, ujovia, tety,“ priblížil prezident.

Prezident zdôraznil, aké dôležité je pripomínať si, že slovo má obrovskú váhu. „Nesmieme dovoliť, aby sa zlo šírilo v našej spoločnosti. Na to, aby zvíťazilo zlo, stačí veľmi málo, stačí, aby sme my dobrí ľudia nerobili nič. Extrémizmus nám rastie, fašistov máme v parlamente, napádajú znova Židov a je načase sa tomu jasne postaviť. Nesmieme čakať. Nerozumiem, na čo čakáme. Čakáme na to, že sa začnú páliť knihy, alebo, že sa niektorým ľuďom začnú hádzať kamene do okien? Máme na to orgány, zákony, treba nám konať, zlo musíme zastaviť, to je úloha dneška.“

Podľa Andreja Kisku akoby dnes ožívali zlí duchovia minulosti: „Zasa tu máme útoky, zatiaľ slovné, ale od slov je len kúsok k činu. Slová stáli na začiatku najväčších tragédií ľudstva,“ povedal Kiska s tým, že nenávisť voči inému náboženstvu, ľuďom inej farby pleti, to je to najhoršie, čo môžeme v dnešnej modernej dobe urobiť.

Prezident je presvedčený, že je na každom človeku, aby zabránil šíreniu vulgarizmov a zloby. „Tak ako nedovolíme, aby sa doma používali zlé výrazy, nesmieme dovoliť nikde, ani na sociálnych sieťach, aby sa ľudia posielali do plynu, používali nadávky a vyhrážky. Je to úloha každého z nás.“