Bez ohľadu na to, v ktorom kúte Slovenska sa kto narodil, z ktorej sociálnej vrstvy pochádza a akú má národnosť, všetci sme plnohodnotní občania SR. Vyhlásil dnes prezident SR Peter Pellegrini v Prezidentskom paláci po skončení okrúhleho stola s predstaviteľmi národnostných komunít. „Práve táto rôznorodosť posilňuje SR, dáva občanom inšpiráciu a prináša nové kultúry, nové tradície a iné jazyky, jednoducho prispieva k tomu, aby SR z tejto rozmanitosti čerpala inšpiráciu a navzájom sa tieto komunity vrátane slovenského národa posilňovali a žili v mieri a synergii,“ uviedol na brífingu.
Podľa jeho slov dnešné stretnutie vyslalo tiež signál, že príslušenstvo k národnosti nesmie byť dôvodom k rozpoltenosti spoločnosti. „Nedovolíme, aby sa konflikty, aj novodobé z niektorých krajín sveta, prenášali k nám na Slovensko,“ povedal prezident SR. Ocenil konštruktívne rokovanie o fungovaní a problémoch jednotlivých národnostných komunít, pričom treba rozlišovať medzi tými, ktoré sú dlhodobo súčasťou života na Slovensku a novými, ktoré sa etablovali v krajine len nedávno. „To potom rozdeľuje typy problémov na rôzne oblasti. Niektoré skôr súvisia so zachovaním si svojich tradícií s podporou ich autentickej kultúry,“ konštatoval P. Pellegrini.
Podľa jeho slov zo stretnutia vyplynulo množstvo podnetov, o ktorých by mal budúci týždeň hovoriť aj s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou. Spomenul napríklad zefektívnenie fungovania Fondu na podporu menšinovej kultúry či prípravu legislatívnych zmien v zákone o štátnom jazyku. Takisto sa čaká aj na návrhy zákonov o národnostných menšinách či na novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Na rokovaní diskutovali tiež o praktických problémoch predstaviteľov komunít pri integrácii do spoločnosti, vybavovaní dokumentov potrebných na legálny pobyt a podobne
Prezident SR poďakoval svojmu poradcovi Krisztiánovi Forróovi pre národnostné komunity za zorganizovanie tohto prvého okrúhleho stola, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia 15 národnostných menšín a traja splnomocnenci vlády - pre národnostné menšiny, pre rómske komunity aj rozvoj občianskej spoločnosti. Zdôraznil, že ambíciou Prezidentského paláca určite nie je suplovať agendu a právomoci splnomocnencov, ale skôr ukázať, že na Slovensku máme oficiálne už 15 komunít ľudí, ktorí tu chcú žiť, pričom si chcú zachovať svoje tradície a kultúru.