Prestaňme sa medzi sebou hádať, prestaňme sa nenávidieť, prestaňme medzi sebou ďalej budovať veľké múry v našej spoločnosti. Ale skúsme sa zomknúť a spoločne ukázať aj my, že keď si vyhrnieme rukávy, tak vieme pre Slovensko spraviť možno toľko isto, ako pred stáročiami svätí Cyril a Metod, ktorí sú patrónmi aj Slovanov a celej Európy. Dnes to uviedol prezident SR Peter Pellegrini v Nitre počas celonárodnej púte k sv. Cyrilovi a Metodovi. Pri tejto príležitosti sa uskutočnila aj slávnostná svätá omša.
„Myslím si, že tie slová, ktoré zazneli tu počas svätej omše, absolútne triafajú tú aktuálnu situáciu a aktuálnu dobu. Ten jeden z tých odkazov je, aby sme nezabudli na svoju identitu, na svoje korene, na svoje tradície, aby sme boli hrdí. Ale nielen na históriu, ale aby sme boli hrdí aj teraz na naše nádherné Slovensko a na našu krajinu, v ktorej žijeme,“ priblížil prezident SR Peter Pellegrini.
Hlava štátu zdôraznila, že pri takýchto sviatkoch sa ako spoločnosť nemôžeme rozdeľovať ešte viac, ako sme. „Aby sme naozaj si uvedomili, že len spoločnými silami dokážeme našu krajinu posunúť dopredu. A pre mňa taký zásadný odkaz je, že to nemá byť len pripomenutie si histórie, aby sme vždy len žili z minulosti, ale aby sme spoločne začali hovoriť, aká bude naša ďalšia budúcnosť. Pretože tak, ako pred stáročiami prišli svätí Cyril a Metod k nám a priniesli nám písmo, priniesli nám liturgiu v národnom alebo v rodnom jazyku, tak je dôležité, aby aj dnes sme rozmýšľali, ako posunieme našu krajinu dopredu tak, ako oni posunuli v minulosti nás,“ skonštatoval P. Pellegrini. Z
ároveň je podľa neho dôležité, aby sme pri takýchto sviatkoch nezabúdali na svoju históriu, korene a identitu, ale na druhej strane by sme vždy mali reflektovať aj aktuálnu situáciu.