Prezident v Košiciach: Rezervy v zdravotníctve sú obrovské

Zahraničná politika
Prezident v Košiciach: Rezervy v zdravotníctve sú obrovské

Prezident Andrej Kiska navštívil v pondelok Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) a Detskú fakultnú nemocnicu (DFN) v Košiciach. S manažmentom nemocníc hovoril o aktuálnych problémoch v zdravotníctve. V Detskej fakultnej nemocnici si prezrel zrekonštruované priestory a navštívil niektoré oddelenia.

„V oboch týchto zariadeniach vidieť, že rezervy v zdravotníctve sú obrovské. Manažment nemocníc mi veľmi jasne popísal, ako sa dá ušetriť na nákupe liekov 50 percent. Ako sa dajú cez aukcie, dobré verejné obstarávanie znížiť nákupné ceny prístrojového zariadenia o obrovské státisíce eur,“ uviedol prezident po návšteve.

Ocenil, že nový minister sa pustil do boja s vervou. Problémy v zdravotníctve sú podľa prezidenta nahromadené roky, zdravotníctvo považuje za jeden z najväčších problémov spoločnosti. „Od mojej inaugurácie opakujem, že zdravotníctvo musí byť prioritou našej krajiny.“ Ako dodal, postupne navštevuje nemocnice, zdravotnícke zariadenia, zaujíma sa, čo trápi manažment, lekárov, zdravotné sestry, ale hlavne čo trápi chorých, ktorí v nemocniciach sú.

Podľa prezidenta Kisku práve zdravotníctvo často zlyháva. Problém vidí i v podmienkach v niektorých okresných nemocniciach, či prístupe k odborným lekárom. „Mesačné doby čakania, aby sa človek dostal k odbornému lekárovi, sú až hanbou pre modernú spoločnosť.“ Keď zlyháva toto fungovanie štátu, otvára to cestu pre budovanie extrémizmu, zdôraznil prezident. „Preto treba veľmi jasne a otvorene hovoriť, kde máme problémy, a vyžadovať riešenie.“