Prezident diskutoval v Krompachoch o práci aj o Rómoch

Regióny
Prezident diskutoval v Krompachoch o práci aj o Rómoch

Prezident Andrej Kiska navštívil v pondelok v rámci pracovného výjazdu mesto Krompachy. S primátorkou diskutovali o problémoch s nezamestnanosťou, o zdravotníctve aj o rómskej problematike.

Jedným z riešení nezamestnanosti v regióne by podľa prezidenta malo byť dobré nastavenie stimulov zo strany vlády.

Pri riešení rómskej problematiky sa podľa prezidenta Kisku treba sústrediť na vzdelanie. Rómovia, ktorí získajú stredné odborné vzdelanie, majú podstatne väčšiu šancu zamestnať sa. „To je presne cesta  - intenzívna práca s rómskou komunitou a ochota prijať riešenie rómskej problematiky ako výzvu pre moderné Slovensko.“

V zdravotníctve cítia Krompachy nedostatok odborných lekárov. Ľudia čakajú na vyšetrenia niekedy aj 2-3 mesiace. Prezident opätovne zdôraznil, že by malo byť jasne definované, na čo má občan v rámci zdravotnej starostlivosti nárok, na akom mieste a v akom čase.

Andrej Kiska v rámci svojho programu navštívil aj miestne gymnázium, kde diskutoval s učiteľmi a študentmi.

S predstaviteľmi zamestnávateľov hovoril prezident o nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, ale aj o tom, ako využiť miestny priemyselný park.

Zamestnávatelia uviedli ako jeden z problémov vysoké ceny energií. Koncová cena energií pre spotrebiteľov patrí na Slovensku k najvyšším v Európskej únii. „Ťažko potom súťažiť s krajinami ako Nemecko, kde cena elektrickej energie je o 40 – 50 percent nižšia,“ myslí si prezident.

Problémom je aj školstvo, keďže firmám chýbajú pracovníci pre odborné profesie. O stredné odborné vzdelanie mladí ľudia podľa zamestnávateľov nemajú záujem, často odchádzajú aj na nekvalitné školy, uviedol prezident.

Špecifikom v Krompachoch je vysoké percento rómskej populácie. Zamestnávatelia prezidentovi potvrdili, že často schopných Rómov nemôžu zamestnať, pretože sú zaťažení exekúciou. Andrej Kiska v tejto súvislsoti víta nový zákon o osobnom bankrote, ktorý by situáciu mohol zlepšiť. No ako dodal, „čaká nás ešte veľa práce, aby sme týmto ľuďom vedeli pomôcť.“