Prezident v Námestove: Deti sú naším najväčším bohatstvom

Regióny
Prezident v Námestove: Deti sú naším najväčším bohatstvom

Andrej Kiska v pondelok navštívil Námestovo, kde rokoval s vedením mesta a diskutoval so študentami na Gymnáziu Antona Bernoláka.V obci Klin sa stretol so starostami zo združenia Babia Hora, navštívil sochu Krista a na záver pracovného programu navštívil aj syráreň v obci Ťapešovo.

„Je to úžasný, nádherný kraj. Pri diskusii s primátorom Námestova, ale aj so starostami okolitých obcí sme hovorili o tom, čo ich tu trápi, čo ich tu teší.

Pre tento región je špecifické a ja som na to aj hrdý, že je tu relatívne vysoká pôrodnosť. Je bežné pre rodiny, že majú 4, 5 detí. Pretože na Slovensku už pomaly zabúdame, že deti sú to najkrajšie, čo môžeme mať. Sú naším najväčším bohatstvom.

A všetci starostovia mi s pýchou hovorili nielen to, koľko detí majú oni, ale že im aj rastie počet obyvateľov ich obcí. S tým je ale spojený problém - že otcovia rodín odchádzajú za prácou. Sú tu neúplné rodiny. Odchádzajú niekedy aj na mesiac, na dva preč a matky ostávajú samy s deťmi doma.

To, čo je dôležité aj pre túto vládu, je nielen hovoriť o tom, akú máme nízku nezamestnanosť. Pretože aj tu je relatívne nízka nezamestnanosť, okolo 5 percent. Ale dôležité je hovoriť o zamestnanosti, koľko je tu vytvorených pracovných miest, kde tí ľudia majú pracovať.

Neoháňať sa len tým, ako nám veci klesajú, ale naopak, byť pyšní na to, koľko dokážeme tu, v týchto regiónoch, mestečkách, povytvárať pracovných miest, aby ľudia nemuseli cestovať za prácou preč, do veľkých miest alebo do zahraničia.

Pravdaže sme sa dotkli aj tém, ktoré trápia celé Slovensko. To sú cesty, regióny celého Slovenska. Cesty ako také, tepny života - ako povedal jeden zo starostov.

Dotkli sme sa problému starých ľudí, opatrovateľov, ktorí nám utekajú pracovať do zahraničia a tu sa o starých ľudí nemá kto postarať. A naši ľudia sa starajú o občanov v Rakúsku a v iných krajinách.Tu, pár kilometrov odtiaľ je pán, ktorý robí opatrovateľa v Rakúsku a pritom sám má doma mamu, ktorá zomiera na rakovinu, ale žiaľ nemôže sa o ňu postarať. A aby mal dostatok finančných prostriedkov, chodí do Rakúska sa starať o starých ľudí.

Takže to sú problémy tohto regiónu. Je tu úžasná stredná škola. V Námestove je najväčšie gymnázium na Slovensku, ale čo je veľmi dobré že patrí medzi najkvalitnejšie gymnáziá. Kde mladí ľudia v diskusii sa zaujímali aj o extrémizmus, aj o migrantov, aj o celé problémy našej spoločnosti, a mal som z tejto školy úžasný pocit.

Takže ja prajem tomuto nádhernému regiónu, aby tu ľudia boli šťastní, aby tu bola práca a aby tu tie rodiny, ktoré tu sú mohli mať šťastný rodinný život.“