Prezident v Ríme: Bezpečnosť únie spočíva vo vytvorení spoločnej ochrany

Obrana a bezpečnosť
Prezident v Ríme: Bezpečnosť únie spočíva vo vytvorení spoločnej ochrany

Prezident Andrej Kiska začal v stredu oficiálnu návštevu Talianskej republiky návštevou sídla veliteľstva námornej operácie EUNAVFOR Med Sophia v Ríme.

Jednou z priorít Európskej únie je v dnešnom období bezpečnosť, zdôraznil prezident Kiska po prehliadke misie a rokovaní s jej veliteľom kontraadmirálom Enricom Credendinom. Bezpečnosť únie, ochrana jej hraníc, ale aj riešenie migračnej krízy spočíva podľa prezidenta práve vo vytvorení spoločnej ochrany Európy.

„Projekt Sophia je príkladom presne toho, ako by to malo vyzerať. Dvadsaťpäť krajín sa dalo dokopy a vytvorilo systém ochrany, ochrany hraníc. Systém, keď nielenže zachránia desiatky tisíc migrantov pred utopením, ale ničia lode pašerákov,“ uviedol prezident.

Andrej Kiska považuje projekt Sophia za úspešný, ako taký však potrebuje cítiť, že prioritou Európskej únie je bezpečnosť. „Potrebuje to cítiť na finančných príspevkoch, na podpore a na ľudských zdrojoch."

Prezident ocenil, že Slovensko už do projektu poskytlo prvý finančný príspevok vo výške 50.000 eur a k misii sa neskôr pridajú aj naši vojaci. On osobne je zástancom zvýšenia finančnej podpory tohto projektu zo strany Slovenskej republiky. „Práve toto je jeden z projektov, do ktorých sa oplatí investovať," konštatoval s tým, že Slovensko by takouto formou malo významnou čiastkou prispieť k bezpečnosti v Európe.

Oficiálna návšteva prezidenta SR v Ríme pokračuje vo štvrtok rokovaniami s najvyššími talianskymi ústavnými činiteľmi - prezidentom Sergiom Mattarellom a predsedom Senátu Pietrom Grassom. Spoločne s talianskym prezidentom v jeho sídle slávnostne otvoria výstavu Poklady gotiky zo Slovenska.