Prezident vymenoval 15 nových sudcov, pripomenul ústavný súd

Spravodlivosť
Prezident vymenoval 15 nových sudcov, pripomenul ústavný súd

Prezident Andrej Kiska v utorok vymenoval 15 nových sudcov bez časového obmedzenia.

„Pred malou chvíľou ste zložili ústavou predpísaný sľub a ujali ste sa funkcie sudkýň a sudcov na všeobecných súdoch. Odteraz sa s každým jedným vašim rozhodnutím začnú spájať oprávnene vysoké očakávania.

Nepripomínam to bezdôvodne. Naopak, Slovensko stále trpí hlbokou krízou dôvery ľudí v spravodlivosť. Vyviesť ho z tejto situácie je pre našu krajinu ťažká a náročná úloha. Okrem odvážnych politikov si vyžaduje poctivých policajtov, prokurátorov. Tak aby na Slovensku nikto nebol nedotknuteľný. Pretože iba potom ľudia uveria, že dodržiavať pravidlá sa oplatí. Iba tak získajú istotu, že štát ochráni práva každého bez ohľadu na to, kto zasiahol ich práv. Iba tak sa hlboký a prevažujúci pocit nespravodlivosti v našej krajine môže zmenšovať a miznúť.

Je nevyhnutné, aby ste vo svojich funkciách boli skutočne nezávislí. Aby ste zákony a iné všeobecne záväzné právne predpisy vykladali podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Aby ste rozhodovali nestranne, spravodlivo, bez zbytočných prieťahov a len na základe skutočností v súlade so zákonom.

Preto očakávam nielen ja, ale predovšetkým naši občania, že vaše budúce rozhodnutia budú zákonné, ťažko spochybniteľné a spravodlivé. Že budú čitateľné, zrozumiteľné a v rovnakej alebo podobnej situácii aj predvídateľné. A možno aj niekedy odvážne, ak si to významné okolnosti alebo verejný záujem vyžadujú.

Očakávania sa budú spájať aj s vašou schopnosťou a pripravenosťou vecne, slušne a trpezlivo komunikovať s verejnosťou. V najbližšom období bude veľkou skúškou dôvery v spravodlivosť v očiach verejnosti voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR.

Očakávam, že to budú práve sudkyne a sudcovia všeobecných súdov, ktorí budú patriť k tým, ktorí budú verejne žiadať a tlačiť na to, aby v najvyšších súdnych inštitúciách našej krajiny boli tí najlepší z najlepších. Pretože niet dôvodu, aby si vláda, ale predovšetkým národná rada nesplnili bezprostredne po 7. januári budúceho roku svoju povinnosť a nezvolili 18 odborne zdatných a morálne pevných kandidátov na sudcov a sudkyne ústavného súdu. S mnohými, ktorí majú právo ich navrhnúť, som sa stretol. Ani v jednom prípade nezaznela žiadna pochybnosť o tom, že takýchto kandidátov máme.“

Sudca/sudkyňaSúd
Marek BartkoOkresný súd Žilina
Johana BertováOkresný súd Prešov
Jana GombárováOkresný súd Svidník
Ondrej HviščKrajský súd Košice 
Natália LaurenčíkováOkresný súd Malacky
Andrej MaukšOkresný súd Veľký Krtíš
Margaréta MilecováOkresný súd Žilina
Tomáš MinárikOkresný súd Veľký Krtíš
Katarína MoravčíkováOkresný súd Nitra
Ivana NeviďanskáKrajský súd Bratislava
Soňa SuraOkresný súd Banská Bystrica
Simona ŠtanglovičováOkresný súd Nitra
Daša ŠtefánikováOkresný súd Bratislava V.
Jana TvrdíkováOkresný súd Komárno
Andrea VorčákováOkresný súd Martin