Prezident vymenoval 20 nových sudcov, pripomenul ústavný súd

Spravodlivosť
Prezident vymenoval 20 nových sudcov, pripomenul ústavný súd

Prezident Andrej Kiska vymenoval dvadsať sudcov a sudkýň bez časového obmedzenia:

„Pred chvíľou ste zložili Ústavou Slovenskej republiky predpísaný sľub a ujali ste sa funkcií sudkýň a sudcov na okresných súdoch našej krajiny. Od tejto chvíle sa s každým Vaším rozhodnutím a správaním začnú spájať oprávnene vysoké očakávania.

Nepripomínam to bez dôvodu, naopak. Dôvera ľudí v spravodlivosť je na Slovensku stále žalostne a alarmujúco nízka. A vyviesť nás z tejto krízy je a bude náročná úloha. Úloha, v ktorej všetky Vaše budúce rozhodnutia a spôsob, akým budete o nich hovoriť, zohrajú kľúčovú rolu. Aby ľudia uverili, že dodržiavať pravidlá sa oplatí. Aby získali istotu, že štát ochráni každého bez ohľadu na to, kto zasiahol do jeho práv. Aby sa hlboký a prevažujúci pocit nespravodlivosti zmenšoval a postupne mizol.

To si vyžaduje, aby ste boli vo svojej funkciách naozaj nezávislí. Že budete rozhodovať nestranne, spravodlivo, bez zbytočných prieťahov a len na základe skutočností zistených v súlade so zákonom.

Preto očakávam, že Vaše budúce rozhodnutia budú zákonné, ťažko spochybniteľné a čo najspravodlivejšie. Že budú čitateľné, zrozumiteľné a v rovnakej alebo podobnej situácii aj predvídateľné. A možno aj odvážne – ak si to významné okolnosti alebo verejný záujem vyžiadajú.

Očakávania sa budú spájať aj s Vašou schopnosťou a pripravenosťou vecne, slušne a trpezlivo komunikovať s verejnosťou. S tým, že Vaše rozhodnutia budete vedieť zdôvodniť, vysvetliť a obhájiť. A závažnosťou a presnosťou svojich argumentov nastaviť dôveryhodné zrkadlo aj subjektívnym pocitom neprávosti či nespravodlivosti.

No očakávania sa nebudú spájať len s Vašou odbornosťou; budú sa spájať aj s Vašou schopnosťou vytvárať na verejnosti, ale aj vo vnútri sudcovského stavu tlak, aby Vás v tých najvyšších súdnych inštitúciách našej krajiny, napríklad na ústavnom súde, zastupovali najlepší spomedzi nás všetkých.

Aby životne dôležité orgány ochrany ústavnosti našej krajiny, orgány ochrany základných práv a slobôd slovenských občanov neboli hračkou v rukách tých, ktorých záujem je na prvý pohľad iný. Aby boli vážne, vážené, a aby posilňovali to, čo tak veľmi potrebujeme – dôveru.

Preto by som si veľmi želal, aby sa aj nadchádzajúcej voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky zúčastnili odborne spôsobilí a morálne zdatní ľudia. Na podávanie návrhov zostáva presne týždeň. Chcel by som ich preto vyzvať, aby sa nenechali znechutiť divadlom, ktorého sme boli nedávno svedkami. A chcel by som sa dôrazne vysloviť za to, aby táto voľba prebehla riadne, transparentne a s takým výsledkom, ktorý umožní obsadiť všetky uvoľnené miesta sudcov ústavného súdu.

Na záver mi dovoľte vysloviť predpoklad, že na súdoch, na ktoré ste boli pridelení, Vás už netrpezlivo očakávajú. Želám Vám preto mnoho síl, dostatok energie a trpezlivosti, ale predovšetkým dostatok motivácie pre dobré rozhodnutia v prospech nás všetkých tu, na Slovensku.“

SUDCA/SUDKYŇASÚD
Mária AdamečkováOkresný súd Bratislava II.
Barbora ČavojskáOkresný súd Trenčín
Andrea DarákováOkresný súd Bardejov
Martin FlorišOkresný súd Trnava 
Martina HolecováOkresný súd Banská Bystrica
Danica HovančákováOkresný súd Košice - okolie
Alena HudecováOkresný súd Trenčín
Martin ChleboOkresný súd Námestovo
Jozef ChovanOkresný súd Martin
Lenka JaníkováOkresný súd Čadca
Miroslav JankolaOkresný súd Bratislava IV.
Jana KrižanováOkresný súd Topoľčany
Helena MarcinkechováOkresný súd Dunajská Streda
Maroš MaškovičOkresný súd Bratislava III.
Ľuboš OndrejičkaOkresný súd Senica
Beáta PolyákováOkresný súd Nitra
Gabriela SopkováOkresný súd Považská Bystrica
Marta SzántaiováOkresný súd Trenčín
Ina ŠingliarováOkresný súd Bratislava V.
Martin ZáhorčákOkresný súd Trebišov