Prezident vymenoval Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska

Prezident vymenoval Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska

Prezident Andrej Kiska vymenoval v stredu v Prezidentskom paláci Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska.

„Pán Kažimír nastupoval ako minister financií v roku 2012, keď Slovensko bojovalo s vysokou nezamestnanosťou. A hoci v určitých momentoch som mal iný názor na hospodársku a finančnú politiku nášho štátu, našu ekonomiku sa podarilo naštartovať. Dnes máme nezamestnanosť na rekordne nízkej úrovni a dokonca máme návrh vyrovnaného rozpočtu.

Často si kladieme otázku, ako hospodáriť. Všetci, ktorí vieme, ako sa darí ekonomike, vieme, že raz sa darí a niekedy prídu krízy.

Je veľmi dôležité, keď prechádzame obdobím, v ktorom sa nám darí, aby sme mysleli aj na obdobia, kedy sa nám nedarí.

Zachytávame signály z okolitých krajín, že môže prísť ďalšia kríza a my musíme byť na to pripravení.

Práve vyrovnaný rozpočet je signálom uváženého hospodára, ktorý vie že v rokoch, kedy sa darí, treba myslieť aj na roky, kedy sa nedarí.

Musíme byť opatrní. Často politika zvádza k tomu, aby sme úspechy rozdali v rámci predvolebnej kampane. Treba byť opatrný a som rád, že tento verejný rozpočet máme takto nastavený.

Za pôsobenia pána Kažimíra sa na rezorte spustil projekt Hodnota za peniaze. Ktorá sa snaží veľmi transparentne a jasne ukazovať, ako míňame peniaze našich občanov. A mnohé ministerstvá tento projekt využívajú, keď chcú ukázať, že ich návrhy sú transparentné.

Úloha Petra Kažimíra bola dôležitá aj v časoch, kedy svojou krízou prechádzalo aj euro.

Dôležité je povedať tiež to, že guvernér Národnej banky musí byť nezávislý a nestranný. Pán Kažimír ako člen politickej strany bude predmetom verejného záujmu a kontroly a každé jeho vyjadrenie bude konfrontované s tým, aby skutočne bolo nestranné a nezávislé.

V roku 2008 sa kríza spustila krízou finančného sektora. Úloha Národnej banky Slovenska – pretože nemáme vlastnú menu -, čo bol niekedy v minulosti dôležitý nástroj práce Národnej banky, dnes má dôležitú úlohu v kontrole finančného sektora.

Som rád, že krízové testy ukázali, že naše banky sú pripravené prechádzať krízami. Napriek tomu dohľad guvernéra nad týmto finančným trhom je nesmierne dôležitý.

Ako prezident od guvernéra očakávam zapájanie sa do verejných diskusií. Aby bola Národná banka generátorom nových nápadov a myšlienok z pohľadu ekonomiky a prosperity našej krajiny.

Aj Národná banka, tak ako ostatné inštitúcie, musí spĺňať dôležitú úlohu, a to spokojnosť našich občanov.“