Prezident vyzval na prihlásenie kandidátov na ústavných sudcov

Spravodlivosť
Prezident vyzval na prihlásenie kandidátov na ústavných sudcov

Prezident Andrej Kiska v pondelok vyzval na prihlásenie sa kandidátov a kandidátok do voľby ústavných sudcov. Do opakovanej voľby 18 kandidátov je zatiaľ prihlásených len 6 uchádzačov. Možnosť prihlásiť sa trvá len do utorkového poobedia.

„Čelíme kritickej situácii, keďže ústavný súd funguje v provizóriu so štyrmi sudcami a jedným senátom,“ upozornil prezident.

„Rozumiem, že nezodpovedné divadlo, ktoré vládna väčšina predviedla pri prvej voľbe, môže mnoho serióznych kandidátov odradiť. O to viac však Slovensko potrebuje, aby sa opäť prihlásili kvalitní kandidáti a kandidátky. Rozumiem znechuteniu, rozumiem nedôvere, ktorú priebeh voľby vyvolal. Ale slušní ľudia sa nesmú Slovenska vzdať. Nesmú sa nechať odradiť hrubosťou, nezodpovednosťou, ani nespravodlivosťou.

Riadne fungujúci ústavný súd je nevyhnutná podmienka, aby bola chránená ústavnosť, práva ľudí a demokratický charakter štátu. Preto chcem posmeliť právnikov a právničky, ktorí sa prihlásili do prvej voľby, ale aj ďalších, aby sa nenechali odradiť a prihlásili sa aj do druhej voľby. Aby mohol parlament zvoliť 18 kandidátov a prezident vybrať deviatich sudcov.

Demokracia je práca, hoci niekedy ťažká a nepríjemná. Slovensko si zaslúži na ústavnom súde tých najlepších. Moja vďaka a úcta patrí všetkým, ktorí sa do tohto súboja odhodlajú vstúpiť.“