Prezident sa poďakoval víťazom ceny Most

Prezident sa poďakoval víťazom ceny Most

Prezident Andrej Kiska prijal vo štvrtok laureátov ceny Most, ktorú už jedenásť rokov udeľuje Rada mládeže Slovenska.

Prezident sa poďakoval organizátorom i oceneným a poprosil ich, aby vplývali na mladých ľudí a motivovali ich, aby sa zapájali do aktívneho života v spoločnosti.

„Dnes možno ešte akútnejšie ako v minulosti vzniká potreba zapájať mladých ľudí do aktívneho života v našej spoločnosti,“ povedal Andrej Kiska s tým, že svet sa rýchlo mení a napríklad tridsať percent mladých ľudí volilo v parlamentných voľbách extrémistov.

Cenu Mladá osobnosť roka získala Kaja Bernátová, ktorá vo voľnom čase pomáha v utečeneckých táboroch. Za dlhodobý prínos získala cenu Ľudmila Štrkolcová, ktorá desiatky rokov rozvíja v deťoch lásku k folklóru. A v rovnakej kategórii ocenili aj Miroslavu a Petra Valachovcov, ktorí dlhodobo vedú turistický oddiel Sokolíci v Bratislave. 

Projektom roka sa stali Čierne diery, ktoré mapujú a popularizujú zabudnuté miesta Slovenska, predovšetkým priemyselné pamiatky. V tejto kategórii bol nominovaný aj projekt ChemPlay, ktorý pomáha vysvetliť žiakom chémiu, ďalej projekt Paľikerav za „Roma friendly“ spoločnosť a divadlo Nomantinels, ktorého inscenácie zobrazujú ľudskoprávne témy a témy LGBTI komunity.