Prezidenti si v Poľsku pripomenuli 30. výročie V4

Prezidenti si v Poľsku pripomenuli 30. výročie V4

15. februára 2021 uplynie 30 rokov od podpísania Vyšehradskej deklarácie. Prezidentka Zuzana Čaputová si výročie vzniku V4 pripomenula spolu s prezidentmi Poľska, Česka a Maďarska na samite na poľskom polostrove Hel. 

Rokovania počas prvého dňa boli  venované reflexii toho, čo sa štátom V4 za tridsať rokov spolupráce podarilo a diskusii o ich obnove po pandémii. 

Ciele, ktoré si toto zoskupenie štyroch susedov pred troma dekádami vytýčilo - budovať demokraciu, rozvíjať slobodu a vrátiť náš región do zjednotenej Európy - môžeme podľa prezidentky považovať za naplnené a môžeme sa začať pozerať po nových spoločných cieľoch. "Informovala som partnerov, že pre Slovensko je strategicky dôležité zotrvať v centre európskej integrácie. Preto sme za to, aby ďalšie kroky zoskupenia V4 pokračovali proeurópskym smerom a aby sme spoločne zostali konštruktívnym hlasom. Samozrejme, prehlbujme oblasti, kde sa zhodujeme a zároveň rešpektujme naše odlišnosti. Nech za nás hovorí jednotný hlas tam, kde zhodu máme, ale tam, kde sa líšime, hovorme sami za seba. Aj dnešok ukázal, že priestor pre prehĺbenie našej spolupráce je veľký. Rozširujme regionálnu spoluprácu, budujme ľudské, ekonomické a infraštruktúrne väzby."

Prezidentka pripomenula, že s Českom, Poľskom a Maďarskom máme za sebou bohatú spoločnú históriu, a preto zdieľame aj mnohé problémy a výzvy. "Som rada, že rokovania sa týkali aj spolupráce v riešení aktuálne najväčšej výzvy - ako zvládnuť pandémiu a čo najrýchlejšie postaviť naše krajiny naspäť na nohy."

Druhý deň rokovaní prezidentov bol venovaný otázkam energetickej bezpečnosti v kontexte ochrane klímy. 

Záznam z tlačovej konferencie Andrzeja Dudu, Zuzany Čaputovej, Jánosa Ádera a Miloša Zemana po skončení samitu v národných jazykoch bez tlmočenia: