Prezidentka a ombudsmanka hovorili o senioroch a navštívili domov dôchodcov

Prezidentka a ombudsmanka hovorili o senioroch a navštívili domov dôchodcov

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v stredu 19. februára 2020 spolu s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou Domov dôchodcov v Borskom Mikuláši. Ešte predtým sa s ňou stretla v Kancelárii verejného ochrancu práv v Bratislave. Diskutovali o problematike starostlivosti o seniorov a o výsledkoch kontroly, ktorú vlani úrad ombudsmanky vykoval. 

"To, čo bolo pre mňa dôležité počuť od pani ombudsmanky boli informácie o kvalite poskytovaných služieb. Som veľmi rada, že sa veľmi dôsledne zaoberali posudzovaním kvality poskytovania týchto služieb z hľadiska dodržiavania ľudských práv a dôstojnosti."

Aj podľa slov ombudsmanky prišlo v Domove dôchodcov v Borskom Mikuláši v kritizovaných veciach k viditeľnej náprave a k zlepšeniu podmienok seniorov. Aby sme dokázali pomôcť všetkým takýmto zariadeniam, je však potrebný aj zákon o dlhodobej starostlivosti pre seniorov a spracovanie štandardov pre dodržiavanie základných práv klientov v zariadeniach sociálnych služieb. Domov dôchodcov v Borskom Mikuláši je dnes príkladom dobrej praxe.Prezidentka pripomenula, že Slovensko je najrýchlejšie starnúcou krajinou v Európskej únii a máme dlhodobý nedostatok zariadení pre seniorov a personálu na počet obyvateľov, pričom počet čakateľov v týchto zariadeniach výrazne prevyšuje počet dostupných miest.