Prezidentka diskutovala s veľvyslancami krajín EÚ na Slovensku

Prezidentka diskutovala s veľvyslancami krajín EÚ na Slovensku

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v utorok 8. decembra 2020 prostredníctvom videohovoru spojila so všetkými veľvyslancami členských štátov EÚ akreditovanými na Slovensku.

Takéto stretnutie sa koná každý polrok, vždy z iniciatívy krajiny predsedajúcej v Rade EÚ, v tomto prípade Nemecka. Veľvyslanci sa zaujímali najmä o vnútropolitickú situáciu na Slovensku spojenú so zvládaním koronakrízy, našu klimatickú politiku a tiež postoje Slovenska k aktuálnym európskym témam. Tými sú predovšetkým rokovania o rozpočte EÚ a Fonde obnovy, či ambicióznejšie ciele znižovania emisií do roku 2030, ktoré by sa mali tento týždeň prijať na samite lídrov krajín EÚ v Bruseli.

Veľvyslanci podľa prezidentky pozitívne vnímajú najmä zmeny v justícii, ktoré smerujú k očiste justičného systému a oceňujú aj postoj Slovenska v rámci V4, ktorý podporuje dosiahnutie európskej dohody na Pláne obnovy. "Ten je pre našu budúcnosť mimoriadne dôležitý, keďže v budúcom roku predpokladáme aj zlepšenie epidemickej situácie a na rad bude môcť prísť obnova našej ekonomiky a sociálneho systému po ťažkej kríze."