Prezidentka hovorila s ministrom Krajčím o pandémii

Prezidentka hovorila s ministrom Krajčím o pandémii

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v piatok 28. augusta 2020 pracovne stretla s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. Hovorili spolu o aktuálnej situáciu týkajúcej sa pandémie koronavírusu. 


Prezidentka tvrdí, že čím predvídateľnejšie a jasnejšie budú epidemiologické pravidlá, tým lepšie sa budú ľuďom akceptovať. "Zo stretnutí s mnohými ľuďmi, predstaviteľmi samospráv, firiem aj organizácií totiž viem, ako je pre nich dôležité dopredu vedieť, aké opatrenia môžu prísť, rozumieť im a pripraviť sa na ne. Nikto z nás nechce šíriť paniku. Na druhej strane si však ani nikto z nás nemôže dovoliť podceniť situáciu. V konečnom dôsledku totiž ide o zdravie a životy, a najmä tých, s ktorými trávime najviac času – s našimi rodinami, blízkymi priateľmi, kolegami, spoluobčanmi."

S ministrom sa zhodli, že prichádzajúca vlna pandémia bude iná ako tá, ktorú sme zažili na jar, pretože vtedy sme si prakticky nevedeli predstaviť, čo všetko nás čaká a do akej miery dokážeme prichádzajúce riziko svojím správaním ovplyvniť. "Dnes sme už o túto skúsenosť bohatší. Ak sa vieme svojou obozretnosťou a zodpovednosťou vyhnúť miestam a činnostiam, kde hrozí zvýšené riziko nákazy a ak dokážeme iných ľudí nevystavovať riziku prenosu vírusu, sme na dobrej ceste aj túto vlnu pandémie zvládnuť. Všetko ostatné je na pripravenosti štátu, zdravotníctva, hygienikov a ďalších zložiek a profesií, ktoré v krízových situáciách majú naše zdravie na starosti. Po dlhom a úprimnom rozhovore s ministrom zdravotníctva si myslím, že k tejto svojej úlohe pristupuje veľmi racionálne a zodpovedne."

Podľa prezidentky bude naša pripravenosť ešte lepšia, keď celonárodný COVID semafor, ktorý minister predstavil po rokovaní s konzíliom epidemiológov, bude spojený s konkrétnymi opatreniami pre každú fázu semafora, či už na regionálnej alebo v prípade zhoršenej situácie aj na národnej úrovni. "Tak, aby občania, mestá a obce, kraje, zdravotníci, firmy, umelci a aj všetci ostatní mohli mať istotu, že ak zodpovedným správaním udržia farbu semaforu, bude to mať na ich životy menší vplyv, ako v prípade zhoršenia situácie a prepnutia semaforu do ďalšej, vyššej fázy."