Prezidentka telefonovala s prezidentmi, hovorili o kríze

Zahraničná politika
Prezidentka telefonovala s prezidentmi, hovorili o kríze

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v týchto dňoch telefonicky spojila s viacerými hlavami štátov, s ktorými diskutovala o aktuálnej kríze spôsobenej šírením koronavírusu. 

V utorok 24. marca 2020 telefonovala s českým a nemeckým prezidentom. S Milošom Zemanom si vymenili informácie o situácii na Slovensku a v Česku a zhodli sa, že pre našich obyvateľov je dôležité vidieť, že aj v týchto ťažkých časoch sa krajiny spájajú, aby jedna pomohla druhej.

Frank-Walter Steinmeier prezidentku informoval o nemeckej pomoci Taliansku, ktoré je najviac postihnuté krízou, a tiež susednému Francúzsku. Nemecko poskytuje napriek obmedzeným kapacitám svoje zdravotnícke zariadenia na pomoc pri liečení nakazených vírusom v týchto štátoch. "Prezidenta som pri tejto príležitosti požiadala o pomoc Slovensku pri zaistení ochranných prostriedkov, a najmä kvalitných a účinných testov pre našich obyvateľov. Veľmi som ocenila, že vyjadril ochotu hľadať možnosti, ako nám v tejto situácii môže pomôcť. Vážim si to."

V stredu 25. marca 2020 sa prezidentka spojila s estónskou prezidentkou a poľským prezidentom. Hoci aj Estónsko čelí problému s nedostatkom testov, prezidentka Kersti Kaljulaid prejavila ochotu preskúmať možnosť zdieľať so Slovenskom svoje zásoby chemických látok, potrebných na testovanie vzoriek v laboratórnych podmienkach.

Podobne postupujú aj v Poľsku, kde je veľké množstvo ľudí v karanténe a svoje kapacity na testovanie postupne zvyšujú aj zapájaním laboratórií na vysokých školách či v súkromných firmách. Podľa slov prezidenta Andrzeja Dudu v Poľsku robia viac ako 2 000 testov denne. "Mrzí ma, že s estónskou prezidentkou sa nebudem môcť stretnúť osobne. Slovensko mala navštíviť v apríli. Z pochopiteľných dôvodov túto návštevu odložíme. Dnes sme sa v telefonáte zhodli, že podľa okolností nájdeme jej nový termín."

V piatok 27. marca 2020 prezidentka telefonovala s rakúskym prezidentom Alexandrom van der Bellenom. Prezidentka s ním hovorila o tom, ako obidva naše štáty zvládajú boj proti koronavírusu a tiež o tom, ako sa Slovensku darí po nástupe novej vlády. Prezident van der Bellen vyjadril ochotu na bližšiu spoluprácu v boji proti koronavírusu a tiež ochotu zistiť možnosti pomoci Slovensku. Prezident ocenil prácu našich občanov v Rakúsku a zvlášť tých, ktorí sa starajú o starších a chorých. Veľmi mu záleží, aby sme v tejto pomoci pokračovali aj naďalej. "Rozhovor len potvrdil naše priateľské a úprimné vzťahy, ktoré máme prakticky od začiatku môjho mandátu. Už dlhšie sme sa dohadovali, že na jar si dáme spoločnú kávu niekde v blízkom pohraničí a mrzí nás, že naše stretnutie musíme načas odložiť."