Prezidentka navštívila Banskobystrický kraj

Prezidentka navštívila Banskobystrický kraj

Prezidentka SR Zuzana Čaputová nedávno vo svojej správe o stave republiky vyzvala, aby sme sa nevracali do stavu pred koronou, ale aby sme sa z nej poučili cestou napred. Aj jej dvojdňový regionálny výjazd do Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) má byť toho dôkazom. 

Prezidentka sa v rámci programu stretla s predsedom BBSK Jánom Lunterom. „Potvrdilo sa mi, že máme pri výkone našich mandátov mnoho spoločných priorít. Časť našej diskusie sme preto venovali téme starostlivosti o starších.“ Aj tento kraj zápasí s problémom nedostatočných kapacít v oblasti sociálnych služieb. Projekty, ktoré realizujú a ďalej plánujú sú naozaj veľmi potrebné. Napriek úspechom samosprávy platí, že pomoc štátu pri rozširovaní sociálnych služieb a sieti zaradení je veľmi potrebná. Napríklad aj tým, že reforma sociálnych služieb môže byť jednou z priorít nášho čerpania európskych zdrojov.

Vo Zvolene rokovala s primátorkou Zvolena Lenkou Balkovičovou a program pokračoval návštevou dôležitého lokálneho zamestnávateľa, ktorý zamestnáva vyše 600 ľudí. Zaujímavosťou je, že väčšinu z nich tvoria ženy, ktoré tu vyrábajú súčiastky do elektromobilov. „Podobných zamestnávateľov potrebuje tento región ako soľ, a nielen preto, že ekonomická kríza sa tu už podpísala na raste nezamestnanosti.“ Vďaka tomu, že sa firma venuje výrobe súčiastok pre elektromobily, nezasiahla ju ekonomická kríza tak, ako firmy pôsobiace v oblasti výroby pre klasické automobily. Je to potvrdením toho, ako je dôležité, aby naše automobilky boli úspešné v uchádzaní sa o výrobu elektrických áut.

Súčasťou návštevy Zvolena bolo aj rokovanie so zástupcami Veliteľstva vzdušných síl OS SR o stave našej vzdušnej obrany a modernizačných plánoch. „Som rada, že konštatovali pripravenosť chrániť bezpečnosť nášho vzdušného priestoru aj naďalej, a taktiež pripravenosť asistovať civilným zložkám v prípade krízových situácií v budúcnosti.“

Návšteva Banskobystrického kraja pokračuje aj v stredu 29.júla.