Prezidentka navštívila CERN v Ženeve

Prezidentka navštívila CERN v Ženeve

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v sobotu 21. mája 2022 sídlo Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN v Ženeve. 

Prezidentka pripomenula, že ide o najväčšiu medzinárodnú výskumnú organizáciu na svete a do Európy priťahuje najlepšie mozgy z celého sveta. "CERN je najviac známy Veľkým hadrónovým urýchľovačom častíc, jeho veľkoleposť som mala možnosť, 60 metrov pod zemou, obdivovať na vlastné oči. Vznikli tu mnohé známe technológie – napr. dotykové obrazovky (vyvinuli ich na riadenie urýchľovačov) alebo celosvetová internetová sieť známa ako „www“ (World Wide Web). Vedecké objavy, ktoré sú spojené s CERNom, sa používajú aj na diagnostiku a liečbu nádorových ochorení."

Prezidentka zdôraznila, že mnohé významné technológie, ktoré dennodenne používame, by nevznikli bez verejných investícií do základného výskumu, napríklad v takých organizáciách, ako je CERN. "Generálna riaditeľka centra Fabiola Gianotti mi osobne poďakovala za dôležitý slovenský príspevok."

Ďalšou prelomovou investíciou môže byť podľa prezidentky nový urýchľovač, ktorý by mal obvod až 100 km. Očakávajú sa od neho gigantické kroky v našom poznaní základnej fyziky. Prezidentka sa v sídle CERNu stretla aj so slovenskými expertmi, ktorí v inštitúcii pôsobia. Sprevádzal ju fyzik a zástupca koordinátora pre riadiaci systém detektora ALICE Peter Chochula.