Výzvou pre Košický kraj je doprava aj staré environmentálne záťaže

Výzvou pre Košický kraj je doprava aj staré environmentálne záťaže

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila vo štvrtok 6. februára 2020 Košice. Stretla sa s predsedom samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom aj s primátorom mesta Jaroslavom Polačekom. 

Ocenila ich ambície a plány. Veľkou výzvou je doprava, problémom regiónu zostáva aj odchod mladých ľudí. "Je prirodzené, že idú načerpať skúsenosti do zahraničia, ale veľkou úlohou je, aby sa mali chuť vrátiť domov a aby svoje skúsenosti využili na Slovensku." Regionálni zástupcovia IT sektora prezidentku informovali, že IT sektor už teraz vytvára v Košiciach tisícky pracovných miest, ale potrebuje ďalších odborníkov. 

Podľa prezidentky je najvyšší čas zbaviť sa starých environmentálnych záťaží, lebo ohrozujú to najcennejšie, čo máme - životné prostredie a zdravie. Riešenie veľkého problému s likvidáciou toxických látok v bývalom štátnom podniku Chemko Strážske prezidentka označila za nesmierne pomalé.

V regionálnej kancelárii KP SR sa prezidentka stretla a diskutovala s osobnosťami kraja, ktoré pôsobia v rôznych oblastiach. Venujú sa napríklad ochrane životného prostredia, sociálnej pomoci, vzdelávaniu detí a kultúre. 

Prezidentka navštívila aj centrum Výmenníky. "Hoci takéto výmenníkové stanice z dávnych dôb sú takmer vo všetkých mestách, spôsob, akým ich využili v Košiciach je originálny. Videla som hodinu angličtiny pre seniorov a stretla som dámy, ktoré sa venujú ručným prácam a umeniu. Stretávajú sa, budujú vzťahy, učia sa nové veci a udržiavajú komunitu." 

Prezidentka sa okrem toho zúčastnila na galavečere k 25. výročiu Karpatskej nadácie a na opernom predstavení v Štátnom divadle. V Košiciach navštívila aj Univerzitu veterinárneho lekárstva a farmácie.