Prezidentka navštívila Lučenec a sociálny podnik v Rovňanoch

Prezidentka navštívila Lučenec a sociálny podnik v Rovňanoch

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v stredu 2. júna 2021 v rámci regionálneho výjazdu Lučenec a Rovňany. 

Za veľmi dôležité prezidentka označila rokovanie s donormi Potravinovej Banky Slovenska v krízovom centre Za dôstojný život v Lučenci, ktoré  iniciovala. Podarilo sa vyzbierať viac ako 38 ton potravín, z ktorých sa dá pripraviť takmer 110 tisíc jedál.  "Oslovila som s prosbou o pomoc výrobcov potravín, s ktorými má potravinová banka už dobrú skúsenosť a prizvali sme aj menších regionálnych výrobcov z oblasti Novohradu, aby sme posilnili súdržnosť a pomoc ľuďom žijúcim v tomto regióne. Som veľmi vďačná za túto solidaritu." Pomoc prioritne pôjde matkám samoživiteľkám, týraným ženám s deťmi, rodinám v krízových centrách, chudobným rodinám s malými deťmi, znevýhodneným ľuďom a dôchodcom v zlej sociálnej situácii. 

Prezidentka navštívila aj Sociálny poľnohospodársky podnik v Rovňanoch, v okrese Poltár, ktorý zriadil Banskobystrický samosprávny kraj. Tento projekt je podľa nej úspešným príkladom toho, ako prostredníctvom sociálnej ekonomiky môžeme na pracovný trh dostať ľudí, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní či zdravotne postihnutí. "Ak chceme byť lepšou krajinou, šance ľudí na dôstojný život sa nesmú odvíjať od toho, v akom regióne Slovenska sa narodili. Za posledné dva dni som mala možnosť spoznať z prvej ruky problémy a obavy, ktorými ľudia žijú. No videla som aj veľa obdivuhodnej energie, potenciálu a sily, ktorá z ľudí vychádzala."

V Lučenci prezidentka diskutovala so študentkami a študentmi Strednej zdravotníckej školy. "Zdravotnícky personál je vyčerpaný pandémiou, mnohí dávajú výpovede alebo odchádzajú do dôchodku a dôvodom sú často pracovné podmienky. Práve preto som sa osobne porozprávala s mladými ľuďmi, ktorí sa vzdelávajú v tomto odbore a podporila ich rozhodnutie."

O tom, že v tomto období je potrebné spraviť všetko pre stabilizáciu zdravotníckeho personálu a zabrániť odchodu lekárok, lekárov a sestričiek do zahraničia za lepšími podmienkami, prezidentka hovorila aj s vedením nemocnice v Lučenci. "V očkovacom centre som podporila ľudí, ktorí sa rozhodli pre vakcináciu. Očkovanie bude rozhodujúcim faktorom pre zvládnutie pandémie v nasledujúcich mesiacoch. Chránime tým seba aj svojich blízkych."