Prezidentka navštívila ministerstvo obrany aj operačné centrum

Prezidentka navštívila ministerstvo obrany aj operačné centrum

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok 27. marca 2020 navštívila Ministerstvo obrany SR. Po rozhovoroch s novým ministrom obrany Jaroslavom Naďom, náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Danielom Zmekom a členmi Operačného centra Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, prezidentka skonštatovala, že ozbrojené sily sú pripravené občanom Slovenska aktívne a účinne pomôcť, či už priamo v hliadkach na hraniciach alebo pri zabezpečovaní poriadku pred nemocnicami. Prispieť môžu aj zdravotníckym personálom a technikou. "Pán minister ma ubezpečil, že ozbrojené sily sú pripravené poskytnúť aj vojenské lietadlá na dovoz potrebnej techniky a v prípade veľkej krízy pomôcť aj s lôžkami pre chorých. Toto môžu byť veľmi dôležité a veľmi potrebné opatrenia a som rada, že na ne myslíme vopred. Považujem za potrebné tiež zdôrazniť, že ozbrojené sily v týchto dňoch neplnia len úlohy spojené s opatreniami proti koronavírusu. Naši vojaci aj naďalej zabezpečujú ochranu nášho vzdušného priestoru a aj naďalej plnia naše spojenecké záväzky."

Prezidentka s ministrom diskutovala aj o dlhodobých prioritách rezortu. "Ocenila som jeho záujem komunikovať jasne a otvorene nielen o úspechoch, ale aj o problémoch, ktorým v rezorte obrany čelíme. Zopakovala som tiež to, čo som hovorila aj jeho predchodcovi - ministerstvu obrany aj ozbrojeným silám budem aj naďalej venovať veľkú pozornosť. Rovnako tak rozumiem informáciám od pána ministra, že bude potrebné uskutočniť viaceré opatrenia v oblasti vojenského spravodajstva na udržanie jeho odbornosti a profesionality."

Prezidentka sa poďakovala všetkým príslušníkom ozbrojených síl za ich službu a za profesionalitu, s akou zvládajú svoje povinnosti aj v týchto neľahkých časoch. Novému vedeniu ministerstva zaželala veľa energie, aby zvládlo úlohy, ktoré pred ním stoja.