Prezidentka navštívila Radošinské naivné divadlo

Prezidentka navštívila Radošinské naivné divadlo

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila v stredu 7. októbra 2020 Radošinské naivné divadlo. Na stretnutí s členmi súboru sa zaujímala o to, ako ich zasiahli dopady krízy spôsobenej pandémiou. 

V neľahkej situácii, v ktorej sa dnes kultúra a kreatívny priemysel nachádzajú, prezidentku potešilo uistenie, že súbor nezanikne. "Radošinské naivné divadlo funguje takmer 60 rokov a za ten čas sa stalo súčasťou našich životov, aj toho môjho. Herci aj personál svoju prácu milujú a i keď na hranici existenčných problémov, aj v týchto dňoch skúšajú novú hru. Viac sa dnes obávajú toho, že ľudia prestanú do divadla chodiť aj keď im to situácia umožní. Že kultúru, umenie, divadlo nahradí sledovanie televízie a že ako spoločnosť prídeme o časť z toho, čo nás obohacuje a robí nás lepšími. Ak dnes o niečo prosia svojich divákov, tak hlavne aby sa s uvoľnením opatrení vrátili do divadla."

Prezidentka privítala, že situácii v kultúre a kreatívnom priemysle sa už vláda venuje a že kontúry tejto pomoci sa začínajú zreteľnejšie rysovať. Zákon, ktorý predstavila ministerka kultúry považuje prezidentka dobrý krok, ale či bude schéma pomoci účinná, podľa nej závisí aj od výšky financií, ktorá do nej pôjde, od podmienok, ktoré v grantovej schéme budú nastavené a od času, ktorý do vyplatenia pomoci prejde. Rokovania s ministerstvom hospodárstva zase môžu podľa prezidentky pomôcť eventovým agentúram, organizátorom festivalov, klubom, organizátorom výstav a jarmokov a ďalším firmám z oblasti kreatívneho priemyslu. Prezidentka však nepredpokladá, že problémy sú už vyriešené. Upozorňuje, že pre nezaplatené odvody môžu byť tisícky ľudí vyradení z prijímania pomoci, či na to, že refundácia nákladov nebude pre mnohých dostatočná a za účinnejšiu by považovali takú pomoc, ktorá by sa odvíjala od prepadu tržieb oproti minulým rokom.