Prezidentka očakáva skoré vyriešenie vládnej krízy

Domáca politika
Prezidentka očakáva skoré vyriešenie vládnej krízy

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v piatok 22. júla 2022 v Prezidentskom paláci stretla s predsedom vlády Eduardom Hegerom v súvislosti s vnútropolitickou situáciou.

Podľa prezidentky je jasné, že vládna kríza neprišla zo dňa na deň a vyžadovalo si to opakovaný prístup. "Každý z aktérov dnes pomenúva východiská z tejto krízy inak. Nie som rozhodca vládneho sporu, ale môžem konštatovať, že problém bol identifikovaný úplne presne. Od volieb z pred dvoch rokov tu máme už druhú vážnu vládnu krízu. Obe vládne krízy sa dejú v čase ťažkých globálnych kríz, ako je pandémia covidu, bezpečnostná kríza, inflácia a jej sociálne a ekonomické dopady, či energetická kríza. Vládna kríza ale nie je dôsledkom náhody, či vírusu, ktorý by vládu postihol. Je to dôsledok veľmi konkrétnych udalostí, krokov a výrokov, ktorých podcenenie doviedlo náš štát do bodu, keď čelíme veľkým problémom, a zároveň sme v situácii vnútropolitickej nestability a nejasného vývoja. Preto som sa premiéra Hegera pýtala na ďalší vývoj, na kroky, ktoré podnikne tak, aby bola zabezpečená funkčnosť vlády alebo aby nastali iné ústavou predpokladané možnosti."

 
Kríza podľa slov prezidentky nesmie paralyzovať štát, štát musí fungovať ďalej. "Som rada, že pokiaľ ide o situáciu v školstve, vláda už s odbormi našla riešenie. V oblasti zdravotníctva sa riešenie stále hľadá. Hoci oboje sa deje až pod hrozbou štrajkov alebo výpovedí. Samozrejme toto nie sú jediné oblasti, ktoré Slovensko potrebuje riešiť. S premiérom som riešila aj množstvo inej agendy, ako viaceré legislatívne témy, situáciu v podniku Slovalco, v samosprávach, neobsadené úrady, vrátane úradu verejného ochrancu práv a mnohé ďalšie. S ministrom hospodárstva sme zase hovorili najmä o energetickej kríze a našej pripravenosti na ňu.
Vonkajšie krízy si nevyberáme, za vnútorné krízy zodpovedáme. Vládna kríza a jej riešenie je v rukách vlády a očakávam od všetkých aktérov jej skoré vyriešenie."