Prezidentka ocenila prácu expertov po návrate z Ukrajiny

Prezidentka ocenila prácu expertov po návrate z Ukrajiny

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala vo štvrtok 5. mája 2022 slovenských expertov po ich návrate z Ukrajiny. 

Súdni lekári, kriminalistickí technici a antropológ v teréne pomáhali ukrajinským kolegom so zberom a analýzou dôkazov, ktoré budú použité pre účely vyšetrovania vojnových zločinov na Ukrajine. Ich misiu prezidentka iniciovala po tom, ako videla prvé informácie o masakroch v Buči či Irpini. "Slovensko bola druhá krajina, ktorá takúto misiu na Ukrajinu vyslala. Ďakujem ministerstvu vnútra, ministerstvu zdravotníctva, policajnému zboru a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, že v krátkom čase vyriešili všetky logistické, právne aj finančné náležitosti tejto misie, a tiež slovenským diplomatom, ktorí na Ukrajine pôsobia."

Podľa prezidentky naši odborníci nad ponukou vycestovať neváhali ani chvíľu a rozhodli sa odísť na Ukrajinu napriek veľkým rizikám, keďže Rusko naďalej pokračuje v invázii a mnohé ukrajinské mestá, vrátane Kyjeva, sú stále terčom raketových útokov. "Počas svojej misie videli najničivejšie následky vojny na vlastné oči, ako sami povedali vojnu tam vnímali všetkými zmyslami. Som im všetkým vďačná za prácu, ktorú na Ukrajine odviedli, za zistenie objektívnych skutočností a faktov. Pretože práve tie nám pomôžu poznať pravdu, ktorú potrebujeme vedieť, akokoľvek strašná môže byť." 

Za ich odvahu, profesionalitu a rozhodnutie zúčastniť sa na tejto misii prezidentka všetkým jej členom udelila ďakovnú medailu.